data publikacji

Jakie trendy będą miały wpływ na rozwój polskich firm w 2015 roku? Na pewno będzie to bezpieczeństwo, cloud, mobilność, a także dość nowe zjawisko - internet rzeczy.

 


Eksperci z Integrated Solutions uważają, że największe zainteresowanie biznesu skoncentruje się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem oraz walce z cyberprzestępczością.

Narasta ilość ataków

Tylko w ciągu ostatnich 11 miesięcy 2014 roku liczba ataków odmowy dostępu typu DDoS powiększyła się o 40 proc. w porównaniu do całego 2013 roku. Wzrósł też poziom skomplikowania i liczba zaawansowanych zagrożeń – wynika z danych CERT Orange Polska.
– W ciągu ostatniego półrocza chyba nie było miesiąca, w którym nie słyszelibyśmy o kolejnych cyberatakach. Najczęściej dotyczyły one instytucji finansowych, spółek Skarbu Państwa, banków i rynku e-commerce. Ale to jedynie kropla w morzu realnego zagrożenia, jakie kryje się pod takimi hasłami, jak DDoS, phishing czy malware –  komentuje Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.
Na szczęście przedsiębiorstwa mają coraz większą wiedzę na temat potencjalnych strat, jakie mogą ponieść, stając się bezpośrednim lub pośrednim celem hakerów. Z drugiej jednak strony - coraz krytyczniej podchodzą do oceny bezpieczeństwa własnych zasobów IT. Te czynniki spowodują, że obszar security zajmie znaczące miejsce na liście potrzeb polskich firm w nadchodzącym roku.

Chmura w czołówce

Oprócz powyższych, na mapie rozwoju polskiego biznesu w nadchodzących miesiącach nie zabraknie także rozwiązań mobilnych i technologii chmurowych. Od prawie trzech lat cloud i mobilność stale pojawiają się w czołówce różnych analiz rynkowych. Obszary te cały czas odnotowują wzrosty.
– Rynek biznesowy podąża za tym, co dzieje się na rynku klientów indywidualnych. Chcąc być blisko swoich odbiorców, firmy muszą dostosowywać własne środowiska IT to standardu, do jakiego przyzwyczajeni są ich klienci – podkreśla Leszek Hołda. – A w te procesy wpisują się takie rozwiązania, jak usługi w chmurze oraz aplikacje mobilne.

Internet rzeczy

Rynek internetu rzeczy (według badań firmy Gartner) do 2020 roku będzie wart ok. 300 mld dolarów. IDC przewiduje, że do tego czasu aż 30 mld urządzeń będzie połączonych ze sobą. Globalny rozwój internetu rzeczy będziemy obserwować także polskim rynku.
– Póki co w kontekście internetu rzeczy częściej mówimy o jego elementach składowych, takich jak choćby technologii M2M (machine to machine), polegającej na komunikacji pomiędzy maszynami. Przy obecnym tempie rozwoju innowacji spodziewamy się, że w ciągu najbliższych pięciu lat przybędzie zaawansowanych wdrożeń w pełni oddających koncepcję internetu rzeczy – podsumowuje prezes Integrated Solutions1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0