data publikacji

Bardzo małe firmy wykorzystują urządzenia mobilne w tym samym stopniu, co duże przedsiębiorstwa. Ale czy mają wiedzę i budżet, by ten sprzęt zabezpieczyć?


Większość z nich nie jest świadomych kwestii bezpieczeństwa oraz nie posiada wiedzy technicznej czy budżetu, niezbędnego do zapewnienia właściwej ochrony urządzeń mobilnych,  będących własnością firmy lub pracowników – wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. W badaniu tym wzięło udział 3 900 ekspertów ds. IT z całego świata, którzy zostali zapytani o wyzwania IT, napotkane w ciągu minionych 12 miesięcy. I tak 36 proc. bardzo małych firm (liczących do 25 pracowników) z Europy wskazało na zarządzenie integracją urządzeń mobilnych w swojej firmie.

Polityka BYOD

W pytaniu o trendy technologiczne 22 proc. bardzo małych europejskich firm zgodziło się, że polityka BYOD (ang. Bring Your Own Device, czyli zezwolenie pracownikom na wykorzystywanie własnych urządzeń mobilnych do celów biznesowych) wprowadza zwiększone ryzyko IT w firmach. Współczynnik wskazań dużych firm i przedsiębiorstw był prawie dwukrotnie wyższy, niż w przypadku bardzo małych firm – odpowiednio 53 i 42 proc. z nich zgodziło się, że polityka BYOD stwarza zagrożenia.
Powszechne zagrożenia, jakie stanowią urządzenia mobilne będące własnością pracowników, obejmują szkodliwe oprogramowanie lub fałszywe aplikacje przenikające do sieci firmowej za pośrednictwem urządzenia pracownika oraz utratę danych firmowych w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia pracownika. 

Bezpieczeństwo = rozsądek + edukacja

Czy to możliwe, że bardzo małe firmy nie dostrzegają, że będące własnością pracowników urządzenia mobilne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Mimo braku środków budżetowych i zaawansowania technicznego, pozwalających na stosowanie zaawansowanych rozwiązań ochrony, bardzo małe firmy wciąż mogą bezpiecznie wykorzystywać technologie mobilne, w tym urządzenia będące własnością pracowników. Jeśli chodzi o zabezpieczenie urządzeń mobilnych, połączenie zdrowego rozsądku z odpowiednią technologią może wiele zdziałać i pomóc właścicielom startupów skoncentrować się na prowadzeniu swojego biznesu.  

Edukacja pracowników: na pierwszej linii obrony danych biznesowych znajdują się pracownicy posiadający odpowiednie nawyki w zakresie bezpieczeństwa. Należy dopilnować, aby nowi pracownicy wiedzieli, że jeśli smartfon lub tablet zawiera informacje związane z pracą, nie należy wykorzystywać takiego urządzenia w sposób, który może narażać je na niepotrzebne ryzyko (np. przeglądanie podejrzanych stron internetowych), a w razie gdyby urządzenie zostało zgubione lub skradzione, należy natychmiast zgłosić ten incydent, nie zwlekając z tym przez kilka dni. 

Podstawowa ochrona przed kradzieżą: niedrogie oprogramowanie, które może zdalnie skasować dane ze zgubionego lub skradzionego urządzenia, jest niezbędne. W przypadku niektórych urządzeń funkcje takie są już wbudowane przez producenta. Należy jednak upewnić się, że pracownik zdaje sobie sprawę, że w przypadku zdalnego wyczyszczenia jego urządzenia skasowane zostaną również wszelkie znajdujące się w nim informacje osobiste, dlatego też konieczne jest sporządzanie kopii zapasowych.

Unikanie złożoności: nowa firma zatrudniająca kilka osób nie może poświęcać wielu godzin na kupowanie, wdrażanie i zarządzanie produktem bezpieczeństwa klasy biznesowej, który nie został stworzony dla jej potrzeb. Należy unikać zakupu większego produktu niż wymaga tego firma i pozostać przy podstawowych funkcjach bezpieczeństwa mobilnego.


Przykładem produktu bezpieczeństwa stworzonego z myślą o małych firmach jest Kaspersky Small Office Security. Rozwiązanie zawiera niezbędne funkcje ochrony urządzeń mobilnych – w tym ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, sprawdzanie instalowanych aplikacji oraz zabezpieczenie przed kradzieżą. Ponadto produkt oferuje podstawowe narzędzia administracyjne dla urządzeń mobilnych, szyfrowanie danych oraz ochronę punktów końcowych w przyjaznym dla użytkownika interfejsie, który może zostać skonfigurowany w ciągu kilku minut. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
2.8