data publikacji

Aż (lub tylko) 60 proc. stron internetowych polskich firm z sektora MŚP posiada wersję mobilną lub responsywną. Co to oznacza dla biznesu?

Będąc na spotkaniach lub biznesowych lunchach, sięgamy po telefony i tablety w poszukiwaniu informacji oraz dostępu do firmowej poczty i dokumentów | Fot. Instagram

Mobilność i responsywność strony umożliwia jej dostępność na wielu urządzeniach: laptopach, tabletach i smartfonach.

– Realizacja potrzeb „tu i teraz” pozytywnie wpływa na lepsze relacje z klientami. Strona mobilna świetnie współgra z portalami społecznościowymi – uważa Maciej Fiszer, lider zespołu UX (User Experience) w home.pl. – Dlaczego mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa inwestuje w technologię mobilną i responsywną? Bo wiedzą, że ich klienci, nieważne gdzie są, w szybszym czasie sprawdzą informacje lub dokonają zakupów online, strona załaduje się 10 razy szybciej, jednocześnie nie zużywając transferu komórkowego – dodaje Maciej Fiszer.

Strony mobilne różnią się od tych tradycyjnych. Zostały z nich wyeliminowane mniej istotne wiadomości. Wielkość linków, czcionek i obrazów zbudowane są pod technologie dotykowe, a nie klikanie myszką. Strony mobilne mogą pobrać naszą lokalizację i jeśli szukamy lokalu czy sklepu – to możemy wyznaczyć do niego drogę.

Według badania przygotowanego na zlecenie home.pl przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia wynika, że aż 60 proc. stron internetowych polskich firm z sektora MŚP posiada wersję mobilną lub responsywną. Najczęściej stosują je mikroprzedsiębiorstwa (65 proc.), rzadziej średnie (60 proc.) i małe (48 proc.).

– Wynika to ze świadomości, że bycie mobilnym w dzisiejszym świecie oznacza bycie bardziej konkurencyjnym – dodaje Maciej Fiszer. – Zauważalny wzrost aktywności na mobilnych stronach zauważamy w południe. Wtedy, będąc na spotkaniach lub biznesowych lunchach, Polacy sięgają po telefony i tablety w poszukiwaniu informacji oraz dostępu do firmowej poczty i dokumentów. Realizacja potrzeb „tu i teraz” pozytywnie wpływa na lepsze relacje z klientami. Strona mobilna świetnie współgra z portalami społecznościowymi: stojąc w kolejce, klienci mogą przeglądać oferty sklepów internetowych i dzielić się informacjami za pośrednictwem np. Facebooka ze znajomymi.


W 2015 roku firma Google wprowadziła nawet nowy algorytm wyszukiwania, który dodaje firmom dodatkowe punkty za kompatybilność z urządzeniami mobilnymi. Taki krok przekłada się na większą liczbę odwiedzin, a co za tym idzie, także większą liczbę klientów odwiedzających stronę internetową.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0