data publikacji

Projekty Baldanzi & Novelli Designers – włoskiego duetu projektantów – były obecne na targach Orgatec 2016 aż u czterech wystawców!

Adriano Baldanzi (z lewej) i Alessandro Novelli - Baldanzi & Novelli Designers
Sofa Captain (projekt dla firmy Sinetica) - Baldanzi&Novelli Designers

Adriano Baldanzi i Alessandro Novelli to duet włoskich projektantów, tworzących wspólnie od blisko 30 lat. Podczas ostatniej edycji targów Orgatec 2016 projekty sygnowane Baldanzi & Novelli Designers można było zobaczyć aż u czterech wystawców – na stoiskach firm Narbutas, Sinetica, Lamm, b.one.  

 

Adriano, ile swoich premierowych projektów mebli pokazaliście w sumie na tegorocznych targach? Wasze fotele i siedziska można było zobaczyć u kilku wystawców...

Tak, w tym roku mieliśmy różne interesujące projekty dostępne w różnych firmach. Dwa kluczowe projekty zostały zaprezentowane na stoisku Narbutas. Pierwszy to krzesło biurowe Wind (pol. Wiatr), wykonane z elastycznego i transparentnego polimeru, charakteryzujące się tym, że wspiera odcinek lędźwiowy w naprawdę innowacyjny sposób. Naszym celem było przede wszystkim uzyskanie wysokiego komfortu; co więcej – chcieliśmy, ażeby nasze produkty związane z marką Narbutas były rozpoznawane i docenione.
Inny ważny projekt nosi nazwę Arcipelago (pol. Archipelag) – i jest to prawdziwa grupa „wysp”,  w skład której wchodzą siedziska i sofy. Ten niezmiernie uniwersalny produkt, stworzony na bazie kwadratowych modułów, można układać w nieskończoność – to najprawdziwsze klocki LEGO dla architektów. Projekt Arcipelago zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Novo Design Awards 2016.

Na stoisku Sinetica zostały zaprezentowane trzy nowe produkty wchodzące w skład rodziny Captain: komfortowy fotel Captain Heaven, sofa Captain Welcome oraz zbudowane z polimeru siedzisko Captain Play do mniej formalnego użytku biurowego.
Na stoisku Lamm zostało pokazane krzesło C900 w zaktualizowanej, wygodniejszej i bardziej klasycznej wersji. Natomiast b.one, chińska firma popularna w Azji i Stanach Zjednoczonych, zaprezentowała w Europie krzesło przeznaczone zarówno dla domu, biur i przestrzeni publicznych (np. hotele, banki).
 

Z którego projektu jesteście najbardziej dumni, zadowoleni z efektu końcowego?

Każdy projekt nas uszczęśliwia, o ile spełnia początkowe założenia i oczekiwania. Panorama  produktów Arcipelago to projekt wykraczający poza nasze oczekiwania. Jest to produkt, będący konceptem, elastycznym narzędziem w rękach architektów i projektantów wnętrz.

Jakie opinie usłyszeliście na temat waszych najnowszych mebli od wystawców i gości targowych? Jakie było ich przyjęcie?

Śmiało mogę powiedzieć, że wszystkie opinie były bardzo pozytywne. Dilerzy zawsze oczekują nowości, a nasze projekty odpowiedziały na te oczekiwania biznesowe. Wystawa to część procesu, w którym nic nie jest pozostawione przypadkowi. Możemy więc powiedzieć, że spodziewamy się pewnego sukcesu. Rozmowa z odwiedzającymi i słuchanie ich komentarzy oraz słów uznania sprzyja rozwojowi. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z faktu, że poprzez nasze produkty pomogliśmy firmom oraz zrobiliśmy krok w kierunku wyznaczonym przez rynek.

Jak wygląda praca nad zupełnie nowym projektem? Ile potrzeba czasu, by od koncepcji, rysunku lub pomysłu powstał gotowy produkt końcowy?

Każdy projekt jest inny, nigdy nie ma dwóch identycznych. Do zaprezentowania skończonego projektu potrzeba minimum roku przygotowań (tak było w przypadku krzesła Wind) do nawet dwóch lat, jeśli bierzemy pod uwagę taki produkt, jak Arcipelago. Projekt Captain jest trochę inny, ponieważ stanowi on część bardziej skomplikowanej wizji, wedle której rodzina krzeseł Captain ma się rozwijać w precyzyjnie określonym czasie.

Na czym polega system siedzisk Arcipelago? Zobaczcie FILM

 

Jakie są najważniejsze etapy tego całego procesu tworzenia? Które z nich dają najwięcej przyjemności, a które trwają najdłużej?

Kiedy związek z firmą jest ciągły – jak w przypadku przedsiębiorstw, z którymi współpracujemy – tworzy się pewnego rodzaju synergia myśli, w której nasze pomysły wywierają wpływ na funkcjonowanie firmy – i odwrotnie. Kreatywne etapy, takie jak poszukiwanie rozwiązań, poprzedzające rozwój produktu, są na pewno interesujące, ale to jednak w fazie przygotowywania prototypu odnajdujemy najwięcej satysfakcji. Emocje towarzyszące nam podczas ukończenia pierwszych elementów danego projektu można porównać do narodzin dziecka… oczywiście żartuję, ale tylko troszeczkę.

Twoja współpraca z Alessandro trwa prawie od 30 lat, razem stworzyliście przez te lata wiele świetnych projektów dla kilkunastu firm, takich jak m.in. Casamania, Frezza, Flexform, Nurus, Sinetica. Jakie są korzyści z pracy twórczej w duecie? Dlaczego pracujecie właśnie w taki sposób?

Tak jak wspomniałaś, nasze studio projektowe powstało wiele lat temu – jako rezultat skończenia studiów, wspólnych zainteresowań oraz zbliżonej wizji współczesnego designu.
Zaletą tego jest niewątpliwie konfrontacja, ponieważ jesteśmy diametralnie różnymi osobowościami; tak więc zawsze propozycje współpracy w zakresie projektów są wystarczająco ocenione, przeanalizowane z dwóch stron.

Tak jak wspomniałem wcześniej, związek z przedsiębiorstwami jest czymś ciągłym, stałym, trzeba się poznać nawzajem, wejść w sposób myślenia danej firmy, tak by w końcu podzielić się wizją produkcji i sprzedaży. Mając jako podstawę tę wiedzę oraz nasze osobiste zdolności rozwijamy dany projekt, zawsze konfrontując nasze myśli, spostrzeżenia na jego temat, które często okazują się przeciwstawne. Różnorodność opinii wewnątrz naszego studio stanowi o naszej sile.
Nasz design charakteryzuje się nie tylko kreatywnością, ale również pragmatyzmem. Staramy się odpowiedzieć na oczekiwania firm poprzez uważną analizę procesu produkcyjnego w celu okazania maksymalnego szacunku dla możliwości każdej z firm.

Ważne jest dla nas, by ze strony firmy otrzymać najbardziej precyzyjny opis zlecenia, byśmy mogli odpowiedzieć na nie w najlepszy możliwy sposób. Im bardziej firma chce pójść w kierunku innowacyjności, tym bardziej projekt posiadać będzie innowacyjne cechy. To co pasuje jednym firmom, może nie być odpowiednie dla innych, ponieważ produkt tworzony jest zawsze w wyniku połączenia pomysłu i możliwości firmy. Podstawą funkcjonowania studio Baldanzi & Novelli  jest właśnie ta myśl. 
 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0