data publikacji

Jazda na rowerze od paru lat cieszy się sporym zainteresowaniem. W sklepach pojawia się coraz więcej różnych modeli rowerów. Ale jaki wybrać dla siebie?

Fot. bicycles.sg

Najtańsze modele można kupić nawet za kilkaset złotych, a ceny przyzwoitych rowerów do jazdy rekreacyjnej wahają się w przedziale 1-2 tys. złotych. Najdroższe potrafią kosztować tyle, co niezłej klasy samochód.
Wybierając rodzaj roweru należy przede wszystkim określić, po jakim podłożu najczęściej będziemy się przemieszczać. Najpopularniejsze kategorie to rowery dziecięce, miejskie, górskie, trekkingowe lub crossowe oraz szosowe. Mniej popularnymi, ale wciąż cieszącymi się sporym zainteresowaniem, są rowery elektryczne, poziome i tandemy.

Jak miejski, to z koszem

Ze względu na swoje pochodzenie zwany jest także rowerem holenderskim lub po prostu „Holendrem”. Jego użytkownik podczas jazdy utrzymuje wyprostowaną sylwetkę, ponieważ charakterystycznie wygięta kierownica znajduje się bliżej kierującego, niż w przypadku innych rowerów. Cechuje go także szerokie, wygodne siodełko, stalowa konstrukcja, wąskie koło z płaskim bieżnikiem i brak amortyzacji.

Często nieodłącznym wyposażaniem bywa kosz, montowany na kierownicy, bagażnik, dynamo, osłona na łańcuch i stopka. Rowery miejskie występują najczęściej z 28-calowym kołem, ale dla niższych osób dostępne są również te 26-calowe. Wersja męska posiada klasyczną geometrię ramy, natomiast damka ułatwia wsiadanie na rower. Dzięki temu kobiety nie muszą rezygnować ze spódnic czy sukienek, wybierając ten środek transportu. Ze względu na swoją specyfikację rower miejski nadaje się wyłącznie do poruszania się po jezdni, ścieżkach rowerowych i mocno ubitym terenie.

Góralem na trasę

Zwany również MTB, od angielskiego mountain bike lub potocznie „góralem”. To najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony rodzaj roweru. Jest stworzony do jazdy w terenie, ale nieźle radzi sobie także w mieście.
Najczęściej wyposażony jest w koło w rozmiarze 26 cali, chociaż od pewnego czasu obserwuje się też dostępność 27,5 i 29-calowych. Charakteryzuje go lekka, aluminiowa rama, a w przypadku modeli najwyższej klasy jest ona wykonana z włókna węglowego. Posiada przedni amortyzator o wysokości skoku w granicach 100 mm, a czasami także tylny, zwany inaczej „fullem”. Najczęściej ma przerzutkę marki SHIMANO lub SRAM oraz szerokie koła z mocnym bieżnikiem.

Występuje w różnych odmianach, w zależności od przeznaczenia. Najpopularniejszymi są MTB i XC (cross-country), na których rowerzyści ścigają się na specjalnie przygotowanych trasach. Wyróżnić można jeszcze rowery enduro, freeride'owe, downhillowe do kolarstwa zjazdowego czy trialowe, streetowe oraz dirtowe, które są modyfikacjami klasycznego MTB o bardzo specjalistycznym przeznaczeniu.
Występują one w wersjach męskich i damskich, które posiadają delikatnie obniżoną ramę oraz w różnych rozmiarach. Jeździć na nich mogą osoby mierzące przynajmniej 150 cm wzrostu.

Rowery trekkingowe lub crossowe

To rozwiązanie kompromisowe pomiędzy rowerem miejskim a górskim. Jazda na nim jest komfortowa, a zarazem bezproblemowa, gdy przemieszczamy się po nierównym terenie.
Typowe jest dla niego szerokie, często żelowe siodełko, kierownica z regulowanym mostkiem, opony o średniej szerokości 1-5 – 1,75 cala oraz aluminiowa konstrukcja.
Występuje w wersjach dla kobiet i mężczyzn oraz w różnych rozmiarach. Rowery trekkingowe, zwane również crossowymi, posiadają zazwyczaj przedni amortyzator o średnim skoku, który tłumi nierówności i pomaga wjechać na chodnik.

Kolarzówka dla zaawansowanych

Rower szosowy zwany jest też rowerem kolarskim lub po prostu kolarzówką. Ze względu na brak amortyzacji, delikatną konstrukcję, wykonaną często z lekkich stopów aluminium czy z carbonu i wąskie opony ze znikomym bieżnikiem, to rower nadający się wyłącznie do jazdy po szosie. Charakterystyczna dla niego jest kierownica typu „baranek”, która wymusza w trakcie jazdy bardzo pochyloną sylwetkę. Zaawansowani kolarze mkną na rowerach szosowych ponad 50 km/h, będąc w stanie wygrać rywalizację w mieście nawet z samochodami.

W porównaniu do rowerów miejskich, w których często stosuje się hamulce szczękowe, czy rowerów górskich, gdzie wykorzystuje się V-brake, w rowerach szosowych używa się innego rodzaju specjalnie dostosowanych hamulców szczękowych. Z rowerów tego typu korzystają zazwyczaj zaawansowani kolarze, którzy pokonują duże odległości.


Oczywiście sama teoria to za mało – zawsze warto zwrócić się do wybranego sklepu, porozmawiać ze specjalistami, przymierzyć się do wybranego roweru i optymalnie dopasować go do własnych preferencji. Promocję „Wskocz na rower” przygotowała sieć sklepów GO Sport, w której dostępne są rowery w bardzo przystępnych cenach.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
1.6