data publikacji

Pogoń za sukcesem, przywiązanie do rzeczy materialnych, ciągły brak czasu. Czy Duńczycy naprawdę mają lekarstwo na stres? Wygląda na to, że tak.

Warto zadbać o strefy wyposażone w sofy, ciepłe oświetlenie i detale wnoszące przytulną atmosferę – mówi Monika Gutmajer-Żmija, architekt z MDD
Hygge z powodzeniem odnajduje się też w przestrzeniach biurowych, hotelowych czy restauracyjnych | Fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD

Potwierdzeniem zdają się być wyniki badań ekonomistów z University of British Columbia, które klasyfikują ten naród jako najszczęśliwszy na świecie. A wszystko dzięki hygge, czyli duńskiemu sposobowi na życie.

Pomimo, że termin hygge można znaleźć w słownikach staronordyckich sięgających 1800 roku, świat usłyszał o nim dopiero w roku 2016, kiedy znalazł swoje miejsce na liście słów roku wydawnictw jak Oxford czy Collins, obok pojęć takich jak „brexit”.

Hygge to jedno z tych słów, dla którego trudno znaleźć ekwiwalent w języku polskim. Co prawda można posługiwać się synonimami takimi jak błogość, celebrowanie chwili czy spokój i relaks, jednak nie wydają się być one adekwatne do prawdziwego znaczenia tego zjawiska. Dlaczego? Ponieważ hygge niewiele ma wspólnego z teorią – to raczej określony styl przeżywania codzienności, swoiste carpe diem. Tak, ten duński koncept podbił serca wszystkich zmęczonych życiem pod presją czasu wymagając od swoich zwolenników tylko jednego: czerpania radości z małych rzeczy.

Obecnie koncepcja hygge odnosi się jednak nie tylko do wartości duchowych, takich jak czerpanie radości z prostych przyjemności, zwyczajnych chwil i dobrych relacji z bliskimi. Hygge to wełniane skarpetki i ciepłe kakao w mroźny dzień, to przytulne oświetlenie i  gruby koc – krótko mówiąc jest to także symbol wszystkiego, co do tej pory nazywaliśmy przytulną atmosferą. Jak widać hygge to już nie tylko idea determinująca styl życia, ale również określony styl urządzania wnętrz i ubierania się.

– Nurt hygge wykorzystuje się już nie tylko we wnętrzach domowych. Hygge z powodzeniem odnajduje się też w przestrzeniach biurowych, hotelowych czy restauracyjnych – wyjaśnia Monika Gutmajer-Żmija, Architekt MDD.

Tylko jak praktykować filozofię hygge za biurkiem? Przede wszystkim należy pamiętać o work-life balance, czyli o zachowaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem rodzinnym. Nadgodziny i brak czasu na przerwę w ciągu dnia z pewnością nie wpisują się w ideę hygge, podobnie jak brak czasu dla bliskich. Nie chodzi o to, żeby oddzielić życie zawodowe od prywatnego grubą kreską, lecz o to, żeby znaleźć złoty środek.

Wzajemny szacunek i zaangażowanie to wartości, jakie Duńczycy wyznają nie tylko w domu, ale także w pracy. Hygge niesie za sobą również budowanie kultury organizacji, opartej na pracy grupowej, otwartości i dialogu, które ma zbawienny wpływ na samopoczucie pracowników. Dobre relacje buduje się poprzez proste działania, takie jak wspólne śniadanie w firmowej kuchni lub rozmowę przy kubku gorącej kawy.

– Dlatego warto zadbać o strefy wyposażone w sofy, pokryte miękkimi tkaninami, ciepłe oświetlenie i detale wnoszące przytulną atmosferę, które nie tylko nadają biurom indywidualnego charakteru, ale co najważniejsze oferują pracownikom przestrzeń do bycia razem – dodaje Monika Gutmajer-Żmija.

W miejscu urządzonym zgodnie z tym konceptem nie może również zabraknąć funkcjonalnego stołu konferencyjnego, umożliwiającego pracownikom spotkania w większym gronie, co ułatwia komunikację i wprowadza domową atmosferę. Idealnym rozwiązaniem dla mniejszych biur jest stanowisko multimedialne, pełniące funkcję miejsca spotkań.

Kluczowym aspektem jest też możliwość personalizacji stanowisko dostosowane do potrzeb użytkownika, zapewniające komfort podczas wykonywania pracy to też nic innego, jak hygge. Jako że filozofia ta to sztuka czerpania inspiracji z prostych przyjemności, wpływ na naszą efektywność może mieć nawet kubek, w którym pijemy kawę, czy domowe ciasto przyniesione z okazji urodzin jednego z pracowników. Pozwól sobie celebrować te chwile w przyjaźnie zaaranżowanym otoczeniu, stymulującym interakcje.


Hygge w miejscu pracy to z pewnością recepta dla wszystkich dążących do poprawy jakości życia. Na dodatek idealnie sprawdzająca się w wielu sferach, począwszy od życia wewnętrznego, przez pracę, a kończąc na wystroju wnętrz.

[kd]

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0