data publikacji

W pierwszym kwartale 2018 czynsze za powierzchnie w budynkach biurowych wzrosły o 0,8 proc., czyli najwięcej w ujęciu kwartalnym w ostatnich sześciu latach – wynika z analiz Cushman & Wakefield.

Stopa pustostanów w Berlinie należy do najniższych w świecie, co przekłada się na wzrost czynszów - informuje Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie

Z najnowszego raportu DNA of Real Estate, przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że czynsze za powierzchnie biurowe w Europie wzrosły w pierwszym kwartale bieżącego roku w najszybszym tempie od sześciu lat.

Wzrost ważony stawek czynszowych za powierzchnie biurowe w Europie wyniósł 0,8 proc. kwartał do kwartału (kw./kw.), głównie za sprawą utrzymującego się trendu wzrostowego w Niemczech, krajach nordyckich oraz na rynkach semi-core. Stopy kapitalizacji w pierwszym kwartale pozostawały na względnie stabilnym poziomie – na rynku biurowym obniżyły się tylko o 1 pb i wynoszą obecnie 4,46 proc. Dane te świadczą o tym, że ważone stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych i logistycznych w Europie są obecnie na rekordowo niskim poziomie.

– Rynek nieruchomości w Polsce nadal rozwija się w imponującym tempie, w czym niemały udział mają zarówno wysoka dynamika popytu wśród najemców w sektorze nieruchomości biurowych i logistycznych, jak i dobre wyniki największych centrów handlowych pomimo wprowadzenia niedawno zakazu handlu w niedziele – komentuje Soren Rodian Olsen, Partner, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield Polska. – W 2018 roku możemy odnotować wzrost czynszów w kilku głównych lokalizacjach logistycznych, a także w niektórych mikrolokalizacjach biurowych w obrębie warszawskiego COB. W przypadku najbardziej atrakcyjnych obiektów biurowych w Warszawie i Krakowie nie można wykluczyć dalszej kompresji stóp kapitalizacji, które mogą spaść w drugiej połowie 2018 roku odpowiednio poniżej 5 i 6 proc.

Czynsze za powierzchnie w budynkach biurowych wzrosły o 0,8 proc., czyli najwięcej w ujęciu kwartalnym w ostatnich sześciu latach. W minionych czterech kwartałach odnotowano wzrost na co najmniej 15 z 47 monitorowanych rynków biurowych, co świadczy o dużej aktywności najemców.

Liderem wzrostów w ubiegłym kwartale był Mediolan (5,6 proc. kw./kw.), co wynikało z silnego popytu, zwłaszcza w lokalizacjach centralnych. Z kolei w Berlinie czynsze w najbardziej atrakcyjnych budynkach biurowych wzrosły o 5,2 proc. kw./kw. i aż o 16,2 proc. rok do roku, w Dusseldorfie i Monachium – odpowiednio o 3,7 i 1,4 proc.

Czynsze na rynku biurowym Niemiec nadal rosną w szybkim tempie, w czym niemały udział mają silny popyt i niskie wskaźniki powierzchni niewynajętej – mówi Nigel Almond, dyrektor działu analiz danych w firmie Cushman & Wakefield. – Stopa pustostanów w Berlinie wynosząca 2,2 proc. należy do najniższych w świecie, co przekłada się na wzrost czynszów. Dotyczy to także innych największych miast Niemiec, w których czynsze będą nadal rosły w ciągu 2018 roku.

Po sześciu kwartałach spadków czynsze w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,1 proc. kw./kw., czego nie można powiedzieć o tempie wzrostu w ujęciu rocznym. Ze względu na brak jednoznacznego kierunku negocjacji w sprawie brexitu inwestorzy i najemcy odkładają podjęcie istotnych decyzji na później. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości biurowych zmniejszyły się w pierwszym kwartale o 1 pb, a na wielu rynkach będących w późnej fazie cyklu spadły do rekordowo niskiego poziomu. Wśród rynków regionalnych w Wielkiej Brytanii stopy kapitalizacji obniżyły się o 25 pb w Cardiff, Bristolu i Glasgow oraz o 50 pb w Edynburgu, natomiast wzrosły o 25 pb w londyńskiej dzielnicy West End, wskutek czego ważona stopa kapitalizacji na Wyspach Brytyjskich wzrosła o 7 pb i wynosi obecnie 4,08 proc.

W wyniku dużej aktywności na rynkach najmu dalszą kompresję odnotowano w Niemczech (o 6 pb do 3,1 proc.). Z kolei w Europie Środkowo-Wschodniej stopy kapitalizacji wyniosły 5,48 proc. (spadek o 8 pb).


Zobacz też:

Warszawa - rynek biur 2017/18

Warszawskie biura na topie

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.3