data publikacji

Londyńska dzielnica West End po raz kolejny utrzymuje pozycję lidera w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata. Warszawa spadła o 11 pozycji i zajmuje 71 miejsce.


Dane te przynosi raport Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawany  dwa razy w roku przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE.
Londyński West End, gdzie najwyższe całkowite koszty najmu sięgają 194,29 euro/mkw./m-c zajmuje 1. miejsce w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie, na drugim miejscu znalazł się Hong Kong (Centrum) 177,92 euro/mkw./m-c, a na trzecim Pekin (Ulica Finansowa) – 140,42 euro/mkw./m-c, na czwartym Pekin (Centralny Obszar Biznesu) – 134,50 euro/mkw./m-c. Pierwszą piątkę po raz kolejny zamyka Moskwa z kosztami 122,71 euro/mkw./m-c.

Zachęty dla najemców

Warszawa, z najwyższymi kosztami najmu na poziomie 35 euro/mkw./m-c znalazła się na pozycji 71, o 11 miejsc niżej w stosunku do rankingu z pierwszego kwartału 2014.
– Popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie. Firmy polskie i zagraniczne są coraz bardziej aktywnymi i świadomymi najemcami. Spadki czynszów wynikają z rosnącej konkurencji i przewidywanej nadpodaży – komentuje Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director działu powierzchni biurowych w CBRE. – Powyższe stawki dotyczą najlepszych budynków w centralnej Warszawie, a obecnie w samym centrum mamy w budowie prawie 300 tys. mkw. biur i dodatkowo 200 tys. mkw. niewynajętej powierzchni. Najemcy mają więc znacznie większy wybór i mogą liczyć na obniżki czynszów i wiele dodatkowych zachęt. Taka sytuacja potrwa co najmniej do połowy 2016 roku.

Elastyczność, technologie, jakość

Globalnie koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych wzrosły o 2,5 proc. przez ostatnie 12 miesięcy. Najwyższy roczny wzrost odnotowano w obu Amerykach (do 4,1 proc.) oraz w regionie Azji i Pacyfiku (do 2,8 proc.).
W regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) zaobserwowano spadek kosztów najmu o średnio 0,3 proc. w stosunku do roku 2013. – Spodziewamy się dalszej poprawy światowej gospodarki i przewidujemy, dobrą koniunkturę na rynkach biurowych w nadchodzącym roku. Wraz z rosnącym zainteresowaniem rozwiązaniami zwiększającymi efektywność biura, głównym faktorem w wyborze lokalizacji przez najemców stanowić będzie elastyczność, technologie i jakość powierzchni biurowej – podkreśla Richard Barkham, Globalny Ekonomista CBRE.


CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 20 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 10 z obu Ameryk.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0