data publikacji

Jaka powinna być idealna podłoga w biurze? A jakie są najnowsze, najciekawsze rozwiązania w tej dziedzinie? Rozmawiamy o tym z Waldemarem Kulikowskim, key account managerem w Forbo Flooring Polska.

Fot. Forbo Flooring
Fot. Forbo Flooring

Jakie rolę i znaczenie ma podłoga w biurze? Jakie funkcje powinna spełniać?

Rola podłogi w biurach to nie tylko oczywista funkcja eksploatacyjna. Podłoga ma wpływ także na estetykę pomieszczenia, komfort użytkowników, łatwe utrzymanie czystości oraz bezpieczeństwo. Forbo produkuje każdy typ materiałów podłogowych, co sprawia, że w zależności od funkcji miejsca i zapotrzebowania jest w stanie dobrać materiały tak, aby spełniały wymagania użytkowników.
W dzisiejszych biurach coraz częściej mówi się o akustyce: jak wiadomo, hałas przeszkadza nam w pracy i koncentracji, ale to też kwestia komfortu i bezpieczeństwa. Odpowiednie wykładziny mogą przyczynić się do poprawy paramentów akustycznych pomieszczeń.

Warunki stwarzane w biurze często przypominają domowe. Odpowiednia kolorystyka, struktury, materiały sprawiają, ze używamy tych materiałów, jakbyśmy byli we własnym domu, tyle tylko, że wytrzymałość tych materiałów przystosowana jest do dużego natężenia ruchu.

Jakie zmiany w postrzeganiu tej kwestii zachodziły w ciągu ostatnich kilku lat, jeśli spojrzymy na polskie biura?

Standard w polskich biurach wymuszany jest przez dążenia do ograniczenia kosztów – zarówno wyposażenia, jak też eksploatacji powierzchni. Forbo wychodzi naprzeciw potrzebom rynku i dostarcza rozwiązania sprawdzone pod względem jakości w przystępnej cenie. Jesteśmy w stanie dobrać wykładziny o niższych gramaturach, o różnych wzorach i strukturach, stosując przy tym zieloną energię do produkcji oraz sprawdzone i markowe surowce. Jesteśmy gotowi na standaryzację oraz modułowość dzisiejszych biur. Nasze wykładziny są kompatybilne, czyli w jednym miejscu możemy tworzyć aranżacje z różnych wzorów, ale również typów materiałów (np. płytki LVT razem z płytkami dywanowymi).

Jeszcze kilka lat temu nie mówiło się o standaryzacji, modułowości, open-space'ach czy chillout roomach. Biura non stop ulegają zmianom. Ten proces jest wspólnym dziełem inwestorów, architektów i użytkowników. Producenci podążają za tymi zmianami. Przestrzeń biurowa ciągle się zmienia, dostosowując się do potrzeb użytkownika tak, aby stworzyć mu jak najlepszy komfort użytkowania, pracy.

Jakość czy cena? Czy dalej jest to największy dylemat inwestorów, administratorów biurowców?

Niestety, nadal o wyborze decyduje cena. To wynika z nacisków  zarówno inwestorów, jak też użytkowników. Każda firma dąży do ograniczania kosztów. Ale umiemy się w tym odnaleźć: produkujemy materiały w każdym przedziale cenowym, dobieramy materiały i kolorystykę w taki sposób, aby każdy architekt miał łatwość projektowania i aranżowania przestrzeni. Ułatwiamy w ten sposób pracę innym i jesteśmy w czołówce najchętniej wybieranych dostawców wykładzin.

Jakie parametry podłóg są dla Waszych klientów najważniejsze? Czego najczęściej poszukują?

Główną przyczyną wyboru materiału  jest projekt wnętrz. To architekt jest zdecydowanie najważniejszą osobą w procesie. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, gdzie właściciel obiektu ustala własne standardy, lub w innym przypadku firma budowlana dąży za wszelką cenę do ograniczenia kosztów. Bardzo często kończy się to ciekawą wizją projektu z kiepskim finałem… Oczywiście najwięcej tracą na tym użytkownicy.

Jakie nowe produkty, rozwiązania, technologie rekomendujecie Państwo obecnie biurom? Co najlepiej sprawdzi się w typowym biurze na podłodze?

Stawiamy na modułowość i kompatybilność. Rozwiązania modułowe, takie jak wykładziny w płytkach, redukują koszty związane z przeorganizowaniem pomieszczeń biurowych oraz oferują więcej możliwości dekoracyjnych, niż tradycyjne wersje w rolkach. To również mniejsze koszty (redukcja odpadu poinstalacyjnego) oraz szybsza instalacja.

W miejscach, gdzie liczy się łatwość pielęgnacji i zmywalność (kantyny, hole, recepcja), bardzo dobrym wyborem są panele LVT. Trwałe, mocne, a jednocześnie stylowe (np. o wzorze naturalnego drewna) dają wrażenie „przytulności”, relaksu. Nasze panele LVT o nazwie Allura Flex sa kompatybilne z systemami podłóg podniesionych, dających możliwość dostępu do instalacji podpodłogowych.

W miejscach, gdzie chcemy zaakcentować podłogę, nadać jej indywidualny charakter i styl, wybierzmy płytki Marmoleum Modular. Kolorystyka przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Płytki można dowolnie łączyć, tworząc unikatowy, niespotykany nigdzie indziej wzór.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy wprowadziliśmy kolekcję Forbo Synergy, czyli zintegrowane kolorystycznie połączenie płytek dywanowych oraz paneli LVT. W skrócie: to jedna metoda instalacji, zintegrowany wzór, jeden format, jedna cena. Taka „gotowa do użycia” zintegrowana podłoga niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla architektów i projektantów, jak również inwestorów i instalatorów.


Rozwiązań jest znacznie więcej – wystarczy zajrzeć na stronę www.forbo-flooring.pl lub skontaktować się z doradcą.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0