data publikacji

Jak będziemy pracować w roku 2030? Dowiemy się tego z raportu „Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change”, opracowanego przez JLL.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Workplace Advisory w JLL

Międzynarodowa firma doradcza JLL wydała raport Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change, który opisuje, jak będziemy pracować w przyszłości. Autorzy raportu przeanalizowali wpływ technologii, wykorzystania danych oraz innowacji w miejscu pracy, które zmieniają dotychczasowy, ustalony porządek, by zapewnić firmom nowe korzyści.
Raport opisuje, jak będzie zmieniał się sektor biurowy w ciągu najbliższych 15 lat – jak firmy – najemcy powierzchni biurowych, deweloperzy oraz inwestorzy będą rewidować swoje strategie dotyczące nieruchomości, a także jak wpływ nowych technologii zmieni wykorzystanie budynków i biur.

Jakie są główne tezy raportu?

- Biura staną się miejscem wspólnego działania dla pracowników, dostawców usług, pracowników czasowych, partnerów biznesowych i zewnętrznych doradców.
- Firmy będą konsolidować swoje portfolia nieruchomości w lokalizacjach typu „core”
- Akceleratory przedsiębiorczości, inkubatory biznesu oraz przestrzenie do rozwoju innowacyjności staną się częścią strategii nieruchomościowych firm
- Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona stanie się powszechna
- Projektowanie biur będzie oparte na analizie doświadczeń użytkowników

– Jesteśmy świadkami niesamowitych zmian w sferze socjalnej, kulturowej i organizacyjnej – komentuje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce. – Technologia determinuje, jak i gdzie pracujemy, a co niezwykle ważne, pozwala nam monitorować, analizować i badać na bieżąco środowisko pracy. Nasi eksperci zidentyfikowali w raporcie 'Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change' te obszary, na które powinni zwracać szczególną uwagę najemcy i wynajmujący powierzchnie biurowe.

Jak wynika z raportu, nowe technologie wciąż zmieniają miejsce i warunki pracy, usprawniając działalność operacyjną firm, jak również mają ważny wpływ na wzrost produktywności pracowników.

Miejsce pracy w przyszłości będzie oparte na analizie doświadczeń użytkowników, tak aby przyciągać i zatrzymać talent – dodaje Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Workplace Advisory w JLL. – Większą wagę będzie przykładać się do dywersyfikacji, różnorodności i wolnego wyboru. Wzrośnie ilość przestrzeni do coworkingu i elastycznych biur oraz tzw. liquid spaces, czyli przestrzeni wspólnej dla firm, start-upów, mikrobiznesu i freelancerów.


JLL oferuje swoim klientom kompleksową usługę związaną z analizą miejsca pracy, używając najnowszych technologii do analiz danych. Firma doradza klientom, jak zaprojektować i urządzić biuro, aby przestrzeń była efektywna, elastyczna i sprzyjała produktywności.

Raport 'Workspace, reworked: ride the wave of tech driven change' jest dostępny tutaj

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0