data publikacji

Pierwsze półrocze b.r. na trójmiejskim rynku biurowym podsumowała firma doradcza JLL.

Marcin Faleńczyk kieruje pracami trójmiejskiego biura JLL

– Trójmiasto to czwarty co do wielkości rynek biurowy w Polsce i zarazem czwarta największa lokalizacja pod względem inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przedstawiciele tej branży są głównym generatorem popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie i tylko w ubiegłym roku odpowiadali za 65 proc. całego zapotrzebowania na trójmiejskie biura – komentuje Marcin Faleńczyk, kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL. – Tak wysoki wynik jest zasługą przede wszystkim firm z kapitałem amerykańskim i polskim, a także podmiotów z krajów nordyckich i Niemiec, które są głównymi inwestorami z sektora usług w Trójmieście. Łącznie 120 zlokalizowanych tam centrów biznesowych zatrudnia już ponad 19 tys. osób, czyli o 15 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia to dobry prognostyk zarówno dla branży usług, jak i deweloperów.

Popyt

Popyt w Trójmieście nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W I półroczu tego roku wynajęto 73 800 mkw., z czego największe transakcje to:
-  odnowienie najmu przez Energa Group na 15 100 mkw.
- odnowienie i ekspansja Amazon (łącznie na 7 100 mkw.) w Olivia Business Centre
- przednajem Swarovski (6 100 mkw.) w budynku Yoko.

– Łącznie na Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto przypada prawie 80 proc. popytu, zarejestrowanego na głównych rynkach regionalnych poza Warszawą. Wysokie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi jest między innymi generowane przez nowych inwestorów reprezentujących sektor usług. Dla przykładu, w ostatnich kilkunastu miesiącach w Trójmieście pojawiły się takie firmy z tej branży, jak Eltel Networks, Eurofins Digital Testing, Marine Harvest, FujiFilm, czy Swarovski – wylicza  Marcin Faleńczyk.

Podaż

W ciągu ostatnich siedmiu lat Trójmiasto podwoiło zasoby powierzchni biurowej, osiągając w I półroczu poziom 645 500 mkw. Kolejne 150 300 mkw. pozostaje w budowie.

– Z naszych prognoz wynika, że w II połowie 2017 roku na trójmiejski rynek biurowy może trafić nawet ponad 90 tys. mkw. – komentuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Do największych biurowców w budowie należą: Olivia Star, Alchemia III Argon oraz Olivia Seven.

Pustostany i czynsze

Obecnie wskaźnik pustostanów kształtuje się na poziomie 7,8 proc., co przekłada się na około 50 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej. Warto zauważyć, że jest to znaczący spadek w porównaniu z końcem 2016 r. związany z szybką absorpcją nowo oddawanych projektów.

Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w Trójmieście wahają się od 12,75 do 14 euro za mkw. miesięcznie.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0