data publikacji

Osoby podróżujące służbowo są bardziej narażone na kradzież cennych danych prywatnych i firmowych, niż pieniędzy.

Presja zawodowa, aby połączyć się z internetem, często przysłania zdrowy rozsądek osób podróżujących w celach służbowych

Mimo to wykazują nierozważne zachowanie online, działając w ten sposób na korzyść cyberprzestępców.

Jedna na pięć osób była celem cyberprzestępczości podczas pobytu za granicą, a w przypadku kierownictwa wyższego szczebla odsetek ten stanowił niemal jedną trzecią (31 proc.) – wynika z raportu Kaspersky Lab. Jednocześnie połowa osób podróżujących w celach służbowych (54 proc.) i nawet 62 proc. kierowników wyższego szczebla nie zmienia swojego zachowania, będąc za granicą, mimo że mają do czynienia z poufnymi danymi pracowników z dala od bezpiecznych sieci firmowych.

W badaniu przeprowadzonym przez Kaspersky Lab przepytano 11 850 osób z Europy, Rosji, Ameryki Łacińskiej, obszaru Azji i Pacyfiku oraz Stanów Zjednoczonych. Stwierdzono, że presja zawodowa, aby połączyć się z internetem, przysłania zdrowy rozsądek osób podróżujących w celach służbowych.

Spośród kierownictwa trzy osoby na pięć (59 proc.) twierdzą, że próbują zalogować się niemal natychmiast po przybyciu za granicę, ponieważ w pracy oczekuje się od nich utrzymania łączności online. Zanim dotrą do terminalu przylotów, jedna na sześć osób podróżujących służbowo połączy się z internetem ze swojego urządzenia firmowego.  

Prawie połowa (48 proc.) kierownictwa wyższego szczebla i więcej niż dwie osoby na pięć (43 proc.) wśród menedżerów średniego szczebla podłącza swoje urządzenia firmowe do niezabezpieczonych publicznych sieci Wi-Fi, będąc za granicą. Co najmniej dwie osoby na pięć (odpowiednio 44 proc. i 40 proc.) wykorzystują sieć Wi-Fi w celu przesyłania e-maili służbowych zawierających poufne załączniki.  

Według raportu jedną z przyczyn takiego postępowania osób podróżujących służbowo jest powszechne wśród nich przekonanie, że ich urządzenia służbowe są bezpieczniejsze niż prywatne narzędzia komunikacji. Dwie osoby na pięć (41 proc.) oczekują od swoich pracodawców zastosowania mocnych zabezpieczeń. Najwyraźniej widać to wśród liderów firm (53 proc.) i kierowników średniego szczebla (46 proc.).      

Dwukrotnie więcej osób (47 proc.) uważa, że jeśli pracodawcy wysyłają personel za granicę, muszą zaakceptować wszelkie związane z tym zagrożenia. Jednak nieroztropne zachowanie sporej części osób podróżujących służbowo za granicę, zwłaszcza liderów firm, nie służy bezpieczeństwu.   
Jeden na pięciu (20 proc.) kierowników wyższego szczebla przyznaje się do korzystania z urządzeń firmowych w celu uzyskania dostępu do poufnych stron internetowych za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi – dla porównania średnia wynosi 12 proc. Jedna osoba na cztery (27 proc.) postępowała tak samo w przypadku bankowości online – średnia w tym przypadku wynosiła 16 proc.

– Raport pokazuje, że cyberprzestępczość stanowi realne zagrożenie podczas podróżowania, a pracownicy, często nieświadomie, narażają poufne dane firmowe. Przedstawione informacje powinny stanowić alarm dla specjalistów ds. korporacyjnego bezpieczeństwa informacyjnego, ponieważ wspomniane postępowanie podczas podróży służbowych stanowi istotne wyzwanie dla ochrony danych korporacyjnych. W gestii firm leży zastosowanie odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa, jeśli chcą być chronione – podkreśla Konstantin Woronkow, szef działu odpowiedzialnego za produkty dla punktów końcowych, Kaspersky Lab.

Jak chronić dane i urządzenia podczas wyjazdów służbowych? Przede wszystkim konieczne jest wyjaśnienie wszystkich zagrożeń i nieprawidłowego zachowania pracownikom, ponieważ świadomość to pierwszy krok do ochrony.

Kolejnym ważnym środkiem zaradczym jest zachowanie bezpieczeństwa w przypadku korzystania z niezabezpieczonych sieci, np. stosowanie połączenia VPN w celu uzyskania dostępu do sieci korporacyjnej oraz szyfrowanie poczty elektronicznej. Ponadto należy zaimplementować wielowarstwową ochronę punktów końcowych, łącznie z ochroną przed szkodliwym oprogramowaniem, zapobieganiem wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach, ochroną przed włamaniami, zaporą sieciową, technologiami filtrowania adresów URL oraz instalacją najbardziej aktualnego oprogramowania i łat systemowych.


– Gdy pracownik znajduje się poza siecią firmową, najskuteczniejszą, a często jedyną mającą zastosowanie ochroną jest ta, która znajduje się na jego laptopie czy urządzeniu mobilnym – podsumowuje Konstantin Woronkow.Pełny raport dostępny na oficjalnym blogu Kaspersky Lab – Kaspersky Daily

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0.0