data publikacji

Według danych Komisji Europejskiej rynek aplikacji mobilnych w ciągu najbliższych dwóch lat ma osiągnąć wartość 63 miliardów euro.

Z badania Nielsen Mobile Insights wynika, że przeciętny użytkownik smartfona korzysta z 27 aplikacji

Ten dynamiczny wzrost wynika z coraz szerszego zastosowania rozwiązań mobilnych niemal w każdej dziedzinie naszego życia, począwszy od ułatwiania nam codziennych czynności, poprzez zarządzanie finansami, na ratowaniu zdrowia skończywszy.

Ciekawych informacji dostarcza badanie zrealizowane przez Nielsen Mobile Insights, z którego wynika, że przeciętny użytkownik smartfona korzysta z 27 aplikacji. Co więcej, ich liczba nie zmienia się ze względu na strukturę wieku, różny jest tylko czas korzystania z nich.

Obecnie bardzo chętnie sięgamy po rozwiązania mobile w postaci komunikatorów, serwisów zręcznościowych, gier czy programów muzycznych. To jednak nie wszystkie możliwości oferowanych przez tego typu rozwiązania. Do czego chętnie je wykorzystujemy? W jakich sytuacjach mogą nam się przydać?

Źródło wiedzy i informacji

Urządzenia mobilne typu smartfon czy tablet już dawno przestały pełnić swoje podstawowe funkcje (rozmowy, wysyłanie wiadomości tekstowych), a stały się uniwersalnym narzędziem do wszechstronnej komunikacji ze światem. Jak wynika z badania „Global Mobile Consumer Survey” zrealizowanego przez firmę doradczą Deloitte, aż 63 proc. respondentów korzysta z aplikacji do czytania najnowszych informacji, 46 proc. do oglądania krótkich form video, a 32 proc. do słuchania radia.

Równie ciekawych informacji dostarcza raport „Aplikacje mobilne”, opracowany przez serwis interaktywnie.com, gdzie wśród najczęściej pobieranych rozwiązań mobilnych przez polskich użytkowników smartfonów w pierwszej siódemce znalazły się właśnie aplikacje dostarczające najnowsze informacje.

Świadomość lokalizacji 

Jednym z obszarów, gdzie nowoczesne rozwiązania mogą okazać się nieocenionym atrybutem, jest turystyka. Zdarza się, że niekiedy wyjeżdżając nie mamy dokładnie zaplanowanej trasy czy miejsc, gdzie możemy odpocząć. Pomimo wielu możliwości, jakie oferują aplikacje typu Google Maps czy StreetView, w wielu miejscach możemy potrzebować pomocy.
Co więcej, aplikacje bazujące na geolokalizacji mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w górach, czego przykładem może być darmowa aplikacja „Pomoc w Górach”, opracowana przez polską firmę informatyczną Transition Technologies oraz Grupę Beskidzką GOPR.

– Góry to moja pasja, jednak mam świadomość, że bywają one bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy raptownie zmieniają się warunki pogodowe i dochodzi do wypadku. W takich sytuacjach aplikacja „Pomoc w Górach” może uratować nasze życie lub zdrowie. Informacje o naszym położeniu są automatycznie wysyłane do systemu centralnego beskidzkich ratowników i aby wezwać pomoc wystarczą dosłownie dwa kliknięcia – mówi Miłka Raulin, najmłodsza Polka, która chce zdobyć Koronę Ziemi, od lat realizująca swój autorski projekt Siła Marzeń.

Bankowość mobilna

Polacy stopniowo i powoli przekonują się także do aplikacji dedykowanych dla bankowości mobilnej. Według raportu opracowanego przez prnews.pl, w czerwcu tego roku liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej wzrosła do 6,3 mln. To znaczący wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdzie poziom ten plasował się na poziomie 4 mln.

Bankowość mobilna coraz silniej zyskuje na znaczeniu ze względu na możliwość zawierania transakcji na odległość za pomocą BLIK (polski system płatności mobilnych), a także dostępność do konta niezależnie od czasu i miejsca oraz oszczędność czasu.


Twórcy aplikacji mobilnych prześcigają się w opracowywaniu nowoczesnych rozwiązań coraz bardziej dostosowanych do naszych potrzeb. Innym, istotnym elementem, na który zwracają uwagę, jest przede wszystkim prosta funkcjonalność i dbałość o to, aby nie były one przeładowane treścią.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0