data publikacji

Elastyczna praca to model coraz chętniej wykorzystywany w biznesie. Nabiera znaczenia szczególnie teraz, w środku wakacji.

Workshifting – czyli inaczej praca w optymalnych miejscach i porach, z wykorzystaniem preferowanych zasobów coraz częściej zmienia model, w jakim działają firmy i pracownicy

W wakacje problem konieczności siedzenia w biurze przez pełne osiem godzin, gdy obowiązki i zadania do wykonania jesteśmy w stanie zrealizować w połowę tego czasu, staje się bardziej widoczny. I choć jest wiele branż i zawodów, które w tym okresie pracuje się tak, jak w ciągu całego roku, tak dla wielu innych pracowników schemat ten jest wyraźnie odczuwalny.

Wprowadzenie – szczególnie w okresie wakacyjnym – modelu pracy zdalnej lub innej elastycznej formy wykonywania swoich obowiązków jest idealnym rozwiązaniem. O ile jednak nie jesteśmy samozatrudnieni, należy najpierw popracować nad zmianą podejścia ze strony pracodawców do tego modelu. Wciąż wielu z nich sądzi, że osoby pracujące w ten sposób nie są tak efektywne, rzetelne i zaangażowane w swoje obowiązki, jak w przypadku tradycyjnego modelu pracy.

Nic bardziej mylnego…

Wiele badań przeprowadzonych w ostatnich latach dowiodło, że elastyczna praca ma pozytywny wpływ na efektywność i ludzkie zaangażowanie. Pozwala zwiększyć produktywność biznesową, jednocześnie zapewniając pracownikom lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym, większą mobilność i osobistą elastyczność. Pracodawcy powinni zmienić sposób myślenia o pracy – coraz rzadziej jest ona synonimem istniejącego fizycznie biura, ale tym, co robią pracownicy.

Workshifting – czyli inaczej praca w optymalnych miejscach i porach, z wykorzystaniem preferowanych zasobów coraz częściej zmienia model, w jakim działają firmy i pracownicy. Warto ją włączyć do modelu działania firmy nie tylko w wakacje. Konsumeryzacja IT, coraz większa ilość urządzeń mobilnych oraz możliwość korzystania z urządzeń osobistych mają na nią kluczowy wpływ.

Kluczowy dostęp

Workshifting wymaga jednak elastycznego środowiska pracy, które możliwe jest do uzyskania dzięki wdrożeniu w organizacji odpowiednich technologii informatycznych. Do najważniejszych w tym wypadku należy wirtualizacja oraz rozwiązania typu EMM, które pozwalają na pełne zarządzanie mobilnością w organizacji (od urządzeń przez aplikacje i dane). Sama wirtualizacja zapewnia bezpieczne i elastyczne środowisko IT dając pracownikom bezpieczny dostęp do scentralizowanych w data center firmowych danych i zasobów.

Ponadto możliwość współpracy przez sieć całkowicie uniezależnia pracę od miejsca i wykorzystywanego urządzenia. We współczesnych realiach, gdy środowisko urządzeń  końcowych staje się coraz bardziej złożone i rozproszone, taki dostęp staje się kluczowy.

Korzystają wszyscy

Ograniczenie kosztów biznesowych to jeden z argumentów na rzecz wprowadzenia elastycznych modeli pracy. Infrastruktura wirtualna przynosi oszczędności i zmniejsza zapotrzebowanie organizacji na powierzchnię biurową oraz fizyczne obiekty. Oferuje również wysokie bezpieczeństwo.

Wiele firm wdraża wirtualizację, aby skuteczniej zabezpieczyć informacje. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do tych osób, które logują się z urządzeń domowych / prywatnych przez potencjalnie niezabezpieczone sieci.

Elastycznie i produktywnie

Workshifting to także z perspektywy firmy możliwość poszerzenia puli najbardziej pożądanych przez organizację pracowników. Jeśli najlepszy kandydat mieszka w odległym miejscu, lecz preferuje telepracę, może w pełni uczestniczyć w życiu firmy. Organizacje, które oferują możliwość pracy zdalnej ograniczają rotację kadr, nie tracąc czasu, pieniędzy i zasobów na procesy rekrutacji. Przede wszystkim jednak stwarzają elastyczne środowisko pracy, które pozytywnie wpływa na produktywność i zadowolenie pracowników.

Wprowadzając elastyczne godziny pracy zamiast sztywnego harmonogramu ludzie mogą pracować w porach, które najbardziej im odpowiadają. Zwiększa to efektywność pracowników oraz samej organizacji.

Taka możliwość pracy jest wyjątkowo istotna w okresie wakacyjnym. Wiedzą to szczególnie te osoby, które posiadają dzieci w wieku szkolnym. Problem zapewnienia im nie tylko ciekawych zajęć, ale przede wszystkim odpowiedniej opieki w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych to bolączka wielu z nich. Elastyczna praca z pewnością wiele ułatwia w tym obszarze. Poprzez umiejętne zarządzanie czasem można w dość prosty sposób wydzielić część dnia na rzecz domu i rodziny, od czasu przeznaczonego na obowiązki związane z pracą. 

Wakacyjne pole manewru

Możliwość pracy z dowolnego miejsca daje duże pole manewru. O ile nie musimy uczestniczyć osobiście w wielu spotkaniach biznesowych, a nasza praca nie wymaga bezpośrednich konsultacji z innymi, można bez uszczerbku wyjechać w bardziej przyjazne niż miasto miejsce (jezioro, morze, działka) i stamtąd pracować, jednocześnie zapewniając rodzinie odpoczynek i atrakcje na świeżym powietrzu.

Odpowiednią efektywność i poziom pracy są w stanie zapewnić nam nie tylko urządzenia mobilne, ale i narzędzia do komunikacji, jak np. rozwiązania do wideokonferencji czy spotkań online

Czas na pracę, czas na odpoczynek

Warto również zauważyć, że elastyczne formy pracy (w tym praca zdalna) może mieć pozytywny wpływ na inne aspekty naszego życia. Taki model pracy sprzyja dbaniu o nasze zdrowie.

Kto z nas nie doświadczył sytuacji, gdy pracując w biurze nie mamy przysłowiowego „czasu” na zjedzenie posiłku. Oczywiście czasem zdarza się, że w natłoku spotkań oraz zadań do wykonania nie jesteśmy w stanie wygospodarować określonej przerwy, jednak równie często ulegamy natłokowi różnych bodźców z zewnątrz, które zaburzają nasz dzień. W konsekwencji wielu z nas przesuwa posiłek na godziny wieczorne i czas powrotu do domu, co może prowadzić do nadwagi.

Pracując zdalnie np. w domu mamy większe szanse wprowadzić w nasze życie regularne posiłki, co jest w stanie pomóc nam dbać nie tylko o własne zdrowie, ale i ogólną kondycję.

Nie dla każdego

Oczywiście, workshifting nie jest możliwy w niektórych sektorach gospodarki. Część z zawodów nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjału mobilności ze względu na naturę ich pracy.
Programy pracy mobilnej są popularne wśród telepracowników, ale także szerokiej gamy pracowników zewnętrznych: od kontrahentów do podwykonawców, wśród kadry menadżerskiej oraz przedstawicieli wolnych zawodów.


Wiele organizacji już teraz stosuje workshifting, by umożliwić zatrudnionym pracę na odległość i tym samym elastyczne łączenie życia osobistego ze służbowym. Praca dla firmy i zarazem w środowisku, które pozwala im zwiększyć własną satysfakcję jest bowiem korzystna dla obydwu stron.

Autor: Wolfgang Mayer, generalny manager Citrix na Europę Wschodnią i Austrię


 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0