data publikacji

Nie daj się nabrać na oszustwa internetowe! Okres przedświąteczny to czas żniw dla cyberprzestępców.

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali osiem prostych porad związanych z cyberochroną

Szaleństwo świątecznych zakupów trwa w najlepsze. Większość sklepów ma już świąteczne dekoracje, coraz więcej osób kupuje prezenty online.
Takie zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności.

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali poradnik przedświątecznego cyberbezpieczeństwa.

Okup, spam, ataki

Mnóstwo ludzi kupuje prezenty online, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Niestety wielu z nas opuszcza w tym czasie czujność związana z cyberbezpieczeństwem, a przecież atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę lub szyfrować dane użytkowników, po czym żądać okupu za przywrócenie dostępu.

Nie możemy także zapominać o uciążliwym i coraz częściej niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość, a docelowo – nawet pieniądze z kont bankowych.

Kreatywny atak

– Atakujący nie próżnują i są bardzo kreatywni. Czasem trudno się oprzeć wszystkim atrakcyjnym ofertom i nie sprawdzić chociaż jednej z nich. Cyberprzestępcy właśnie na to liczą: oczekują, że potencjalna ofiara wyśle na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością kliknie odnośnik w spreparowanej wiadomości – mówi Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Czas wzmożonych zakupów sprzyja oszustwom i zagrożeniom, dlatego każdy użytkownik internetu powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali osiem prostych porad związanych z cyberochroną.
1.    Unikaj programów żądających okupu – nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i regularnie rób kopię zapasową swoich danych.
2.    Pamiętaj o odnośnikach phishingowych – nie klikaj przypadkowych odnośników otrzymanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach, na portalach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe.
3.    Twórz silne hasła – łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać.
4.    Kupuj na bezpiecznych stronach – zanim zapłacisz kartą w sklepie online, zapoznaj się z opiniami o firmie, która za nim stoi.
5.    Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi – przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.
6.    Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej – w ten sposób połączenie sieciowe Twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.
7.    Blokuj podejrzane darmowe aplikacje – programy takie mogą zawierać niepożądane „gratisy”.
8.    Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki – mogą być przynętą cyberprzestępców, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Zbyt piękne, by było prawdziwe…

Powyższa strategia z pewnością pomoże w wielu sytuacjach, ale to na barkach użytkowników spoczywa decyzja, czy będą ją stosowali.
Poza wymienionymi poradami warto także zapamiętać podstawową zasadę związaną z zakupami online i nie tylko – jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.
(źródło: Kaspersky Lab)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0