data publikacji

Dbałość o bezpieczeństwo w Sieci: jak uniknąć ataku cyberprzestępców?

Wydatki na bezpieczeństwo nie są zwykle priorytetem, warto jednak sobie uzmysłowić, że być nim powinny - podkreśla David Small z Intel Security

Na całym świecie codziennie wzrasta liczba zagrożeń internetowych. Ataki cyberprzestępców są coraz bardziej wyrafinowane, coraz szybsze i coraz bardziej bezwzględne. Jako, że czas działa na korzyść hakerów, a kary za przestępstwa, które popełniają, są niskie, cyberprzestępczość ma się doskonale i właściwie stała się swego rodzaju przemysłem. O ile w 2005 r. liczba zagrożeń dziennie sięgała 25, w 2015 r. wynosiła już 496,8 tys. – a to obrazuje skalę tego zjawiska.

Jednym z najbardziej niepokojących zagrożeń w kontekście bezpieczeństwa jest atak typu ransomware, czyli zablokowanie użytkownikowi dostępu do zasobów i żądanie okupu w zamian za odblokowanie zawartości komputera. Na szczęście jest dobra wiadomość: są sposoby, aby go uniknąć, a w razie gdyby jednak do niego doszło – skutecznie się przed nim obronić.

Użytkownicy internetu pewnych rzeczy w Sieci robić bezwzględnie nie powinni. Im szybciej nauczą się, czego robić nie warto lub nie należy, tym bezpieczniej będą się czuli w internecie i tym mniej będą narażeni na ataki.
Przede wszystkim absolutnie nie powinni klikać w linki nieznanego pochodzenia, które otrzymują od osób, których nie znają, np. za pośrednictwem wiadomości mailowych. Cyberprzestępcy coraz chętniej i coraz natarczywiej wysyłają fałszywe wiadomości, które „udają” maile od poważnych firm czy instytucji i zawierają linki, które prowadzą wprost na zainfekowane strony, więc każdy, kto niefrasobliwie kliknie w takiego linka, naraża się na atak.
Równie ostrożnym należy być w stosunku do załączników otrzymywanych np. w mailach. Każdy załącznik nieznanego pochodzenia może zawierać złośliwe oprogramowanie, a kliknięcie w plik – powodować z kolei uaktywnienie wirusa.

Warto też unikać korzystania z sieci WiFi, dostępnych w miejscach takich jak hotele czy lotniska. To wymarzone miejsce do działania cyberprzestępców (i rzeczywiście bardzo wśród nich popularne), ponieważ wspomniane sieci nie zawsze są zabezpieczone w sposób wystarczający.

I wreszcie rzecz oczywista: należy bezwzględnie pamiętać o stosownym zabezpieczeniu urządzeń, które łączą się z internetem, czyli: korzystać z oprogramowania antywirusowego, a także regularnie zmieniać hasła zabezpieczające dostęp do poczty, kont bankowych, kont na portalach społecznościowych etc.


KOMENTARZ

David Small
VP Channel Sales EMEA, Intel Security

Na czym powinni koncentrować się klienci w kontekście bezpieczeństwa? Najważniejszą kwestią jest świadomość, że optymalny sposób dbałości o bezpieczeństwo polega na dbaniu o nie w sposób ciągły. Ważne jest więc nie tylko to, aby usuwać zainfekowane pliki, ale przede wszystkim, żeby do infekcji nie dopuszczać.

Niestety najczęściej jest tak, że użytkownicy nie do końca dbają o pełną ciągłą ochronę i decydują się na nią dopiero wtedy, kiedy dochodzi do przykrego incydentu.

Wydatki na bezpieczeństwo nie są zwykle priorytetem, warto jednak sobie uzmysłowić, że być nim powinny. Jest to szczególnie istotne w kontekście nieustającego wzrostu znaczenia takich trendów jak cloud i mobilność – przyzwyczailiśmy się już do tego, że korzystamy z sieci zawsze i wszędzie, że przechowujemy pliki w chmurze, warto więc w równym stopniu przyzwyczaić się też do tego, aby korzystać z internetu z głową i dbać o stałe zabezpieczanie naszych danych, bez względu na to, gdzie się znajdują.


 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0