data publikacji

Jakie zalety ma integracja kultury ze środowiskiem pracy i jak wpłynie to na projektowanie biur? Najbliższe targi ORGATEC poświęcą temu zagadnieniu specjalny obszar – PLANT 10.1.

Detecon Consulting, Office Frankfurt | Foto: Koelnmesse
Marc Wagner, partner zarządzający w Detecon Consulting

W terminie od 23 do 27 października międzynarodowe targi w Kolonii zaprezentują innowacyjne wyposażenie biur – jako miejsca pracy i życia.
Marc Wagner, partner zarządzający w Detecon Consulting, oraz dr Bernhard Zünkeler, kurator i partner agencji komunikacyjnej Orange Council, rozmawiali z organizatorami targów Orgatec o idei PLANT 10.1. oraz o najnowszych formach pracy.

Obszar PLANT 10.1, który zobaczymy na najbliższych targach ORGATEC, jest przygotowywany wspólnie przez Orange Council i Detecon Consulting. Jaka idea stoi za tą prezentacją?

– W przypadku wielu współcześnie realizowanych koncepcji biurowych najwięcej uwagi poświęca się aspektowi funkcjonalności i racjonalności przestrzeni. A więc: czy meble pasują do siebie, czy spełniono warunki bezpieczeństwa pracy itp. Emocjonalny i intuicyjny poziom pozostaje zaniedbywany, niedopracowany. To błąd, bo właśnie te tzw. miękkie czynniki mają nieoceniony wpływ na codzienną rutynę pracy, którą określamy terminem „kultura”. Funkcjonalność w połączeniu z ludźmi działa tylko wtedy, gdy zwracamy uwagę na poziom emocjonalny. Właśnie to chcemy zademonstrować podczas targów – podkreśla Bernhard Zünkeler.

Dlaczego tak istotne jest wzmacnianie emocjonalnej atmosfery w biurze? Bernhard Zünkeler uważa, że obecnie doświadczamy niejako defragmentacji środowiska pracy, które staje się coraz bardziej fragmentaryczne w wyniku obecności mediów cyfrowych. Świat wirtualny jest obecny w biurach za pośrednictwem smartfona i laptopa. W tym kontekście na znaczeniu zyskują wartości takie jak tożsamość. Jeśli zespół spotyka się w biurze, środowisko pracy musi być czymś więcej, niż czysto funkcjonalnym pomieszczeniem – ponieważ właśnie w tym miejscu tworzona jest solidarność, tożsamość firmy.

Tutaj pojawia się pytanie o activity-based working. Na ile to podejście zostało uwzględnione w przygotowywanym projekcie PLANT 10.1.
Marc Wagner jest przekonany, że activity-based working jest kluczowym narzędziem do przeprowadzania przestrzennej zmiany, ponieważ ostatecznie oznacza uwolnienie się od struktur hierarchicznych podczas projektowania środowiska pracy. Zamiast tego tworzone jest środowisko, które zapewnia optymalne warunki dla różnych działań i sposobów pracy pracowników.

– W szczególności zamierzamy to zademonstrować na targach ORGATEC w odniesieniu do kreatywności, inspiracji i współpracy – podkreśla Marc Wagner. – Będziemy świadomie naświetlać i przedstawiać aspekty, które niekoniecznie normalnie widzi się w kontekście komercyjnym.

Dlaczego wdrażanie nowych koncepcji, takich jak ABW, jest rzeczywiście potrzebne firmom o już ustalonej pozycji?

– Firmy, które nie są przygotowane do zatrudniania ludzi w nowoczesny sposób (tzw. New Work), znikną w bliskiej przyszłości. Żyjemy w erze cyfrowej, w której postawa nastawiona na efektywność stale traci na znaczeniu. Zamiast tego istnieje sztuczna inteligencja. W tym przypadku więc to posiadanie talentu do rzeczy, których nie potrafią maszyny, jest tym, co czyni istotną różnicę – ludzie mogą wykazać się kreatywnością, inteligencją emocjonalną, elastycznością poznawczą itp. Wszystkie te aspekty są konieczne do wspólnego działania i do funkcjonowania zupełnie innego środowiska pracy – podkreśla Marc Wagner.

Jak wobec tego zmieniać się będzie kultura pracy w przyszłości? Na pewno cyfryzacja i globalizacja nadal będą miały ogromny wpływ na naszą kulturę pracy. Dotyczy to nie tylko środowiska pracy, ale także poziomu prawnego i tym podobnych aspektów. Będziemy musieli zmieniać i dostosować zasady, ponieważ praca (dzięki technologiom) jest coraz bardziej mobilna, łatwiejsza do przeniesienia i wykonywania w różnych lokalizacjach. Siłą rzeczy nasze zespoły staną się bardziej międzynarodowe – przekonują eksperci, przygotowujący projekt PLANT 10.1. Całość rozmowy z nimi można znaleźć tutaj 

Przypominamy, że tegoroczna edycja targów ORGATEC odbędzie się w terminie 23-27 października w Kolonii.

Więcej zapowiedzi imprez towarzyszących i informacji o kluczowych wydarzeniach targowych – już wkrótce!

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0