data publikacji

Jak różne pokolenia postrzegają swoje miejsce pracy? Wyniki badania Kinnarps powinny zainteresować m.in. osoby odpowiedzialne za organizację pracy w biurze.

Fot. Kinnarps
źródło: Badanie Kinnarps

Po raz pierwszy w historii Szwecji pod jednym dachem pracują cztery pokolenia. Sytuacja ta z pewnością ma wpływ na kształt dzisiejszych środowisk pracy.

Jak przedstawiciele tych czterech pokoleń postrzegają swoje miejsce pracy? Kinnarps zlecił badanie, które udziela odpowiedzi na to pytanie. Wyniki ankiety zostały przedstawione 9 lutego podczas tegorocznych Targów Meblowych w Sztokholmie

Wniosek: młodsze pokolenia pracowników uznają ergonomię środowiska pracy za czynnik równie istotny, jak wysokość zarobków!

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Kinnarps wynika, że większość ankietowanych (58 proc.) doświadcza dolegliwości fizycznych – w tym m.in. bólów stawów, których źródłem może być jakość obecnych bądź wcześniejszych stanowisk pracy. 56 proc. respondentów z „Generacji Y” (urodzonych w latach 1980-2000), 57 proc. przedstawicieli pokolenia X (osób urodzonych między 1965 a 1979 rokiem ), a także 62 proc. ankietowanych z grupy tzw. baby boomers (urodzonych w okresie 1946-1964) przyznało, że doświadczało pewnych dolegliwości.

Okazuje się więc, że ergonomia to priorytet dla każdego z pokoleń, obecnych dzisiaj na rynku pracy. Co więcej, idealne środowisko pracy powinno oferować wyposażenie zarówno nowoczesne, jak i ergonomiczne. Ponadto wśród młodszych pracowników panuje przekonanie, że ergonomia ma tak samo istotne znaczenie, jak wysoka płaca, co z kolei stanowi pewne zaskoczenie.

– Nawet my, świadomi wartości odpowiednich mebli biurowych, jesteśmy zaskoczeni faktem, że młodzi ludzie aż tak cenią sobie ergonomię w miejscu pracy. Sądziłam, że ergonomia będzie plasować się dużo niżej w rankingu, a to dlatego, że wiele osób po prostu przez długi czas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji korzystania z nieergonomicznych rozwiązań. Uświadomienie sobie wagi ergonomii odpowiednio wcześnie pozwala uniknąć wielu komplikacji zdrowotnych, co z kolei przekłada się na ogólne lepsze samopoczucie w przyszłości – komentuje Elisabeth Slunge, Brand/Range/Design Director Kinnarps.

Wyniki badania dowodzą, że kwestie związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem są ważne dla każdego z aktywnych zawodowo pokoleń, jednak da się tutaj zauważyć też pewne różnice. Na przykład tzw. Millenialsi (Generacja Y) są najbardziej otwarci na środowiska i rozwiązania biurowe nowego typu, a także mają najmniej obiekcji do przyjęcia określonych standardów w zakresie obowiązującego ubioru (tzw. dress code).

Przedstawiciele pokolenia X chętnie pracują na stojąco z zastosowaniem biurek na elewatorach; to oni również najczęściej korzystają w biurze z mediów społecznościowych w celach prywatnych, a do tego zdarza im się ulegać rozproszeniu przez otrzymywanie niechcianych e-maili. Babyboomersi cechują się z kolei dość tradycyjnym podejściem do pracy, tzn. najlepiej pracuje im się we własnym pokoju biurowym – w ciszy i spokoju. Według Elisabeth Slunge, aby stworzyć właściwe środowisko pracy, pracodawcy powinni dać swoim pracownikom możliwość wyboru i elementów wyposażenia, i narzędzi do pracy.

– Aby firma mogła utrzymać się na rynku i jawić się jako atrakcyjny pracodawca, niezbędne jest elastyczne podejście i wrażliwość na potrzeby pracowników. Mimo iż różne pokolenia mają zróżnicowane preferencje, to należy pamiętać nie tylko o znaczeniu wieku pracownika, lecz także o tym, że każdy to indywidualna jednostka, której dobre samopoczucie zależy od wielu rozmaitych czynników, a także od rodzaju wykonywanej pracy. Aby dane środowisko pracy było przyjazne pracownikom, konieczne jest potraktowanie kwestii ergonomii w sposób holistyczny. Chodzi o dobre samopoczucie nie tylko na poziomie fizycznym, ale i mentalnym – mówi Elisabeth Slunge, Brand/Range/Design Director Kinnarps.

Jeśli firma jest w stanie zaoferować swoim pracownikom zróżnicowane rozwiązania, tzn. takie, które odpowiadają im indywidualnym potrzebom i preferencjom, sprawia to, że czują się oni bardziej docenieni, a w efekcie są bardziej skuteczni. Dla większości osób objętych badaniem (76 proc.), istotną kwestią jest również elastyczny czas pracy.

O zdrowiu i ergonomii :
⦁    Na dobre samopoczucie w pracy ergonomiczne wyposażenie biura składa się w takim samym stopniu, jak wysokie zarobki (79 proc.)
⦁    Większość ankietowanych osób (58 proc.) doświadcza dolegliwości fizycznych – w tym m.in. bólów stawów, których źródłem może być jakość obecnych, bądź wcześniejszych stanowisk pracy
⦁    84 proc. ankietowanych na pytanie - co wybraliby, gdyby musieli wybierać pomiędzy meblami biurowym, które są atrakcyjne wizualnie albo ergonomiczne, postawiło na ergonomię
⦁    78 proc. ankietowanych uważa, że ważne jest, aby mieć w biurze miejsce do pracy/odpoczynku w ciszy i spokoju
⦁    65 proc. ankietowanych stara się pracować zmieniając swoją postawę w ciągu dnia, 49 proc. z nich pracuje na stojąco, a 43 proc. przyznaje, że korzysta z krótkich spacerów w ramach przerwy od pracy, aby zapobiec ryzyku wystąpienia chorób zawodowych

O badaniu:
Firma Kinnarps zleciła agencji United Minds przeprowadzenie ilościowego badania omnibusowego wśród populacji Szwedów w wieku 18-80. Badanie przeprowadzono od 02.10 do 07.10.2015. Wzięło w nim udział 1501 osób. Odpowiedzi respondentów skategoryzowano według płci, wieku i regionu. Badanie miało charakter ankiety on-line.

Jak duże znaczenie mają dla Pani/Pana następujące aspekty w kontekście dobrego samopoczucia w miejscu pracy?

Millenialsi (1980-2000)
1.    Wygodne/ergonomiczne meble        76%
2.    Wysokie zarobki            75%
3.    Elastyczne godziny pracy            74%
4.    Możliwość pracy/odpoczynku w ciszy i spokoju    72%
5.    Równość płci w miejscu pracy        70%

Pokolenie X (1965-1979)
1.    Wysokie zarobki            79%
2.    Wygodne/ergonomiczne meble        77%
3.    Elastyczne godziny pracy            75%
4.    Możliwość pracy/odpoczynku w ciszy i spokoju    74%
5.    Zaangażowanie firmy w działania na rzecz zdrowia    70%

Baby boomers (1946-1964)
1.    Możliwość pracy/odpoczynku w ciszy i spokoju    87%
2.    Wysokie zarobki            84%
3.    Wygodne/ergonomiczne meble        84%
4.    Elastyczne godziny pracy            79%
5.    Własne biuro            76%


Grupę Kinnarps tworzą marki Kinnarps, Drabert, MartinStoll, Materia, Skandiform i NC Nordic Care. Oferta obejmuje rozwiązania w różnym stylu, ale zawsze o najwyższej jakości. Kinnarps oferuje również szeroką gamę produktów dodatkowych od zaufanych dostawców. Posiada certyfikaty zgodności z normą ISO 9001 i ISO 14001, oraz certyfikat FSC®.
Więcej informacji: www.kinnarps.com


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0