data publikacji

Jak urządzić gabinet, a jak strefę recepcyjną? O najnowszych trendach w biurowych aranżacjach rozmawiamy z Małgorzatą Graczyk i Mariolą Białachowską z firmy MDD.

Małgorzata Graczyk |designer grupy projektowej, MDD
Mariola Białachowska | MDD

Czego oczekują współczesne firmy, jeśli chodzi o meble dla swoich pracowników? Jak zmieniły się ich oczekiwania w ciągu ostatnich lat?

Mariola Białachowska: Współczesne firmy z pewnością oczekują funkcjonalnych i wygodnych mebli. To był, jest i zawsze będzie podstawowy wymóg, ponieważ w biurze spędza się wiele godzin w ciągu dnia. Coraz częściej oczekuje się mebli również dobrej jakości, co się zmieniło, ponieważ kiedyś w większości przypadków o wyborze decydowała cena. Obecnie pracodawcy są coraz bardziej skłonni do inwestowania w jakość, ponieważ dobry mebel nie tylko pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, ale tak naprawdę jest też tańszy w przeliczeniu na jego dłuższy cykl życia.

Inne wymogi, które w ciągu ostatnich kilku lat stały się bardzo istotne to zdrowie (ergonomia) oraz jak najmniejszy wpływ na środowisko. Ergonomiczne meble to już powoli standard, chodzi tu głównie o regulowane krzesła i biurka podnoszone elektrycznie do pozycji stojącej. Jeśli chodzi o aspekt środowiskowy, to m.in. bardzo zwraca się uwagę na zastosowanie w procesie produkcji mebli nietoksycznych materiałów, co oczywiście ma pozytywny wpływ na środowisko, ale również jest zdrowsze dla człowieka.
Jeśli chodzi o sam design mebli biurowych, to ma on współgrać z charakterem prowadzonej działalności oraz jak najpełniej podkreślać tożsamość firmy.

Jakie trendy obserwujecie Państwo, jeśli chodzi o aranżację miejsc pracy obecnie? W jakim kierunku idą zmiany? Czy możemy tu wyróżnić jakieś trendy?

Mariola Białachowska: Głównym trendem jaki można wyróżnić, to aranżacja przestrzeni biurowej według koncepcji Activity Based Working. Polega ona na wydzieleniu w jednej dużej przestrzeni różnego rodzaju stref pracy, zgodnie z rodzajami zadań, jakie pracownicy mają do wykonania w ciągu całego dnia. Najważniejszą rolę w takiej przestrzeni pełni open space jako miejsce kontaktów i wymiany pomysłów, powstają miejsca spotkań nieformalnych oraz małe salki konferencyjne. Gabinety są tylko częściowo wydzielone albo wręcz nie ma ich wcale, pojawiły się miejsca do pracy indywidualnej oraz strefy odpoczynku i relaksu.

Inne trendy to w zasadzie pochodne tej koncepcji, np. elastyczne, mobilne i jak najbardziej uniwersalne meble, takie jak ścianki działowe, składane stoły, szafki i kontenery na kółkach, które umożliwiają w razie potrzeby szybką zmianę aranżacji i dopasowanie jej do bieżących potrzeb firmy.
Nowy trend, jaki się niedawno pojawił, to zastosowanie w biurze mebli przypominających wyglądem meble domowe, głównie kanapy, fotele i pufy, które najczęściej umieszcza się w miejscach odpoczynku i relaksu. Chodzi o to, aby pracownicy czuli się w miejscu pracy równie swobodnie jak w domu, a to z kolei ma im pomóc w osiągnięciu lepszych wyników pracy i wyzwoleniu kreatywności.

Zmiany idą w kierunku jak najlepszego dopasowania stanowiska pracy do potrzeb konkretnego pracownika, zarówno w zakresie fizycznym (oświetlenie, temperatura, akustyka), jego komfortu psychicznego (meble jak domowe, odpowiednia kolorystyka), jak również preferowanej przez niego formy pracy (praca zdalna, elastyczna).

Mimo tych zmian, wprowadzania w życie nowych koncepcji aranżacji biur, w większości z nich mamy nadal gabinety. Jak się je obecnie urządza? I jakie ciekawe rozwiązania aranżacje rekomendujecie klientom?

Małgorzata Graczyk: W momencie wyboru mebli i urządzania całego pomieszczenia w pierwszej kolejności musimy  zadać sobie podstawowe pytania: kto siedzi za biurkiem, czy to kobieta czy mężczyzna, jaki rodzaj pracy wykonuje (prawnik, lekarz, biznesmen itd.), do czego właściwie potrzebny nam jest gabinet i czego oczekujemy od takiego miejsca? Inaczej bowiem urządzamy gabinet, w którym będziemy przyjmować gości, a inaczej miejsce do kreślenia projektów. Odpowiedzi na powyższe pytania są decydującymi czynnikami wpływającymi na dobór odpowiednich mebli. Dlatego po rozpoznaniu potrzeb klienta łatwiej jest urządzić przestrzeń, w której spędza on często większość dnia. 

Nie jest łatwo mówić jednoznacznie o obowiązujących obecnie tendencjach wyposażenia gabinetu. Dzisiaj wyróżniamy dwie grupy kadry zarządzającej. Mowa tu o kadrze managerskiej oraz o bardziej tradycyjnych dyrektorskich stanowiskach. Pierwsza grupa odchodzi od typowych rozwiązań, które wydzielają gabinety z dużymi, gabarytowo ciężkimi meblami i stosuje zwykłe pracownicze biurka, które funkcjonują w otoczeniu pracowników. Czasami – aby wyróżnić stanowisko – stosuje się inną kolorystykę, dostawia się szafki managerskie, przystawkę lub fotel wyższej klasy. Druga grupa zarządzająca jest ściśle powiązana z budowaniem prestiżu wokół organizacji, chociażby poprzez wystrój wnętrza gabinetu.

Jak więc optymalnie wybierać meble do biura?

Małgorzata Graczyk: Meble możemy też dobierać w zależności od osobowości i oczekiwań grupy osób: często dla osób młodych (choć nie jest to głównym wyznacznikiem), które preferują styl nowoczesny, proponuje się  gabinety łączące materiały szklane i metalowe, często z minimalistycznymi ozdobnikami, które nadają oryginalności. Dzięki temu gabinet staje się przestronny, pełen światła i lekkości.

Z reguły są to pomieszczenia duże, w których coraz częściej urządza się tzw. strefę rozmów przy kawie. Miejsca takie wyposażamy w wygodne, ciekawe w swojej formie sofy, fotele, przy których można prowadzić mniej formalne rozmowy albo po prostu wypocząć, przeglądając codzienną prasę. Miarą nowoczesnego stylu jest przede wszystkim forma aranżacji. Dobierane meble, wykorzystane materiały, a przede wszystkim dodatki, powinny oddawać trendy panujące w dziedzinie wystroju wnętrz, które świadczą o wyjątkowości całego biura.

Osobom, które  preferują klasyczne rozwiązania z tradycyjnym (utartym, stereotypowym, szablonowym) spojrzeniem na urządzany gabinet, proponujemy meble wykonane z drewna – o prostej formie, bez zbędnych ozdobników. Gabinet pozornie zwyczajny, jednak pełen niezauważalnych na pierwszy rzut oka „smaczków”, jak np. ciekawa faktura imitującą prawdziwą strukturę egzotycznego drewna lub połączenie na zasadzie kontrastów ciekawych materiałów (laminatu, metalu, szkła).

Kolejnym decydującym aspektem wyboru i zorganizowania przestrzeni pracy jest wielkość biura. Jeśli biuro nie posiada dużego metrażu, proponujemy biurko o mniejszych wymiarach – często z dostawką.

Korzystając z innych wariantów można zastosować stoliki na nodze talerzowej o rożnych kształtach blatów, doskonale spełniające się przy spotkaniach biznesowych. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia biura jest miejsce na dokumenty, książki, różnego rodzaju publikacje itd. Jeśli gabinet jest duży, nie stanowi to żadnego problemu, jeśli jednak gabinet jest mały – proponujemy biurka z szafką managerską, będącą doskonałym miejscem na przechowywanie ważnych dokumentów i innych niezbędnych przedmiotów. Dodatkowo, jako integralny element biurka, można wstawić do niej stacje PC i wyposażyć w mediaport, który w szybki i prosty sposób ułatwia wpinanie różnych kabli zasilających, internetu. Miarą sukcesu w zaaranżowaniu miejsca do prac, które nie jest duże, jest to, aby było ono praktyczne i bardzo funkcjonalne.
Warto wspomnieć, że coraz częściej stosuje się biurka, które posiadają funkcję elektrycznej regulacji wysokości z pamięcią. Tryb pracy przeciąga się do późnych godzin, powodując dolegliwości związane z postawą ciała, bólem pleców, stawów, itd. Na rynku bez problemu odnaleźć można tego typu biurka, czy to dla kadry managerskiej czy też osób ceniących sobie klasyczne, proste formy biurka.

A co ciekawego dzieje się, jeśli chodzi o strefę recepcji, wejścia do firmy? To przecież już nie tylko sama lada, ale coraz częściej nowocześnie, komfortowo, pomysłowo zorganizowana przestrzeń, będąca poczekalnią dla gości, no i wizytówką firmy?

Małgorzata Graczyk: Nie ulega wątpliwości , że  miejscem najbardziej reprezentacyjnym każdego przedsiębiorstwa jest  recepcja. Właśnie wystrojowi tego miejsca poświęca się najwięcej uwagi i energii. Znaczenie może tu mieć każdy szczegół: dobrana kolorystyka, odpowiednie wyposażenie, umeblowanie i oświetlenie. Wszystkie te detale muszą do siebie pasować. Dodatkowo meble do recepcji powinny być zaprojektowane tak, by podkreślały cechy danego miejsca i były funkcjonalne.

Przy wyborze lady należy zastanowić się nad tym, jakie ogólne funkcje będzie spełniała recepcja. Pełni przecież ona nie tylko rolę wizytówki, ale jest też miejscem intensywnej pracy, i to często kilku osób. Miejsce takie powinno posiadać zatem rozwiązania ułatwiające podłączenie sprzętu komputerowego, często wyposażonego w mediaporty z dostępem do sieci, internetu, różnego rodzaju przelotów, kanałów kablowych. Organizuje to, a przede wszystkim porządkuje, przestrzeń biurową.
Należy pamiętać, że w takich miejscach często archiwizuje się różnego rodzaju dokumenty, często musi pojawić się miejsce na wieszanie odzieży wierzchniej dlatego tez niezbędne są szafy, które wykonaniem i stylem nie odbiegają od lady recepcyjnej. 


Dla wygody klientów nie powinno zabraknąć miejsca – poczekalni, które uzupełnia się ciekawymi sofami i stolikami biurowymi. Organizowanie takiej przestrzeni uwarunkowane jest wielkością metrażu i stylem organizacji, nawet kolorystyką logotypu danej firmy, dlatego też bardzo istotne jest, aby w początkowej fazie aranżowania mieć na uwadze funkcjonalność takiego miejsca, ale i nie zapomnieć o jego wyjątkowości i unikatowości.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0