data publikacji

Co czeka biuro w 2015 roku? Mikomax Smart Office podsumowuje tegoroczne targi Orgatec.

 


W czasie najważniejszego w Europie wydarzenia, poświęconego przestrzeni biurowej, Mikomax Smart Office zaprezentował premierowe rozwiązania odpowiadające na trendy kształtujące współczesne miejsce pracy. Projektanci firmy zmierzyli się z takimi wyzwaniami, jak optymalizacja przestrzeni czy wpływ open space na produktywność. Wśród zaprezentowanych nowości znalazły się dwa systemy mebli pracowniczych: Futuro i Stand Up, a także serie Packman i Chillout, które znajdą zastosowanie zarówno w strefach wspólnych biur, recepcjach czy przestrzeni publicznej.

Efektywne wsparcie

Organizowane w Kolonii targi Orgatec to najważniejsze w Europie wydarzenie, poświęcone rozwiązaniom dla współczesnych miejsc pracy. Jak w soczewce skupia ono trendy, odpowiadające za wygląd dzisiejszych biur. - Wychodzimy z założenia, że rozwiązania biurowe mają przede wszystkim wspierać użytkowników w efektywnym wykonywaniu swoich zadań. Ta myśl towarzyszyła nam przy projektowaniu premierowych produktów. Chcieliśmy, aby były na tyle elastyczne, by wspierać różnorodne style i formy pracy przy jednoczesnym zachowaniu ergonomii i funkcjonalności - wyjaśnia Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Biurka, jakich nie znacie

Pierwszym z zaprezentowanych rozwiązań jest system Stand Up. Jego unikatową cechą jest szybka i swobodna regulacja blatu, która umożliwia łatwe przejście od pracy siedzącej do stojącej. W odróżnieniu od dostępnych na rynku regulacji elektrycznych, pneumatycznych, czy na korbę, biurko to wykorzystuje opatentowany przez Mikomax Smart Office system regulacji manualnej, który umożliwia najszybszą i płynną regulację wysokości.
Stand Up jest odpowiedzią na dolegliwości zdrowotne, na które narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia. Jak pokazują badania, na dyskomfort fizyczny w biurze skarży się 70 proc. pracowników. Wielogodzinne siedzenie nie tylko obniża produktywność, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na zdrowie. Źródłem problemu nie jest brak ergonomii fotela, ale pozostawanie przez wiele godzin w tej samej pozycji. System Stand-Up pomaga wprowadzić aktywność w sposobie pracy i zapobiegać dolegliwościom, wynikającym z długotrwałego siedzenia.
Z kolei system Futuro (projekt: Przemysław „MAC” Stopa) pozwala na jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni biurowej przy zachowaniu ergonomii i maksymalnego komfortu użytkownika. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu miejsca do przechowywania (półka lub zamknięta szafka) nad biurkiem. Futuro pozwala zredukować przestrzeń zajmowaną przez jedno stanowisko pracownicze o 2 mkw. Jednocześnie dzięki takim elementom funkcjonalnym, takim jak m.in. izolująca od ciągu komunikacyjnego ścianka boczna, dodatkowa lampka LED czy dolny uchwyt na jednostkę centralną komputera, system zapewnia najwyższy komfort pracy. W produkcji zarówno Stand Up jak i Futuro wykorzystywana jest technologia bezspoinowa, co przekłada się na jakość wykonania i trwałość mebli.

Zmiana w myśleniu o przestrzeni

Zarówno Packman (projekt: Tomasz Augustyniak) jak i Chillout (projekt: Beza Projekt) to systemy mebli o szerokim zastosowaniu. Równie dobrze sprawdzą się w przestrzeni publicznej czy strefie recepcyjnej, jak i jako uzupełnienie tradycyjnego open space.
Cechą obu projektów jest wykorzystanie oryginalnych form, nasyconych kolorów i nietypowego dla projektów biurowych materiału, jakim jest drewno. Wszystko to pozwala na ocieplenie wizerunku biura i przełamanie oficjalnego charakteru przestrzeni.
Na serię Packman składają się fotele i sofy z wysokimi ściankami. Chillout to system siedzisk, uzupełniony o dodatkową ściankę zamykającą, stoliki oraz akcesoria. Oba systemy są doskonałym uzupełnieniem open space, pozwalającym w przestrzeni wspólnej wydzielić miejsce do indywidualnej pracy w skupieniu, relaksu czy rozmów telefonicznych.
Zarówno jedna jak i druga seria dzięki wysokim ściankom oferuje izolację akustyczną. Ponadto Chillout, dzięki ściance zamykającej, pozwala na wydzielenie miejsca do spotkań. Stolik z podnoszonymi blatami umożliwia ergonomiczną pracę na laptopie. Funkcjonalność całego rozwiązania zwiększają uchwyt na tablicę lub monitor i łatwy dostęp do źródła prądu.
Umieszczone w strefie recepcyjnej meble z serii Chillout i Packman zmieniają myślenie o tej części biura i zwiększają jej funkcjonalność, stwarzając gościom możliwość pracy i podłączenia się do prądu w czasie oczekiwania na spotkanie. 

Co czeka biuro w roku 2015?

Podsumowując tegoroczną edycję targów, wydaje się, że najważniejszym trendem, który zdominuje rynek także w nadchodzącym roku, jest postawienie w centrum potrzeb użytkownika.
Ergonomia i elastyczność stanowiska pracy jest podstawowym wymogiem, jaki muszą spełniać nowoczesne biura. Dlatego biurka wyposażone w regulację wysokości stały się niejako elementem obowiązkowym oferty producentów rozwiązań biurowych. Inną ważną tendencją jest rosnąca mobilność pracowników. Z myślą o niej powstają rozwiązania umożliwiające m.in. sprawną reorganizację miejsca pracy i gwarantujące łatwy dostęp do źródła prądu. - Trendy, które naszym zdaniem będę mieć największe znaczenie w nadchodzących miesiącach mają jedną cechę wspólną: skupiają się na jak najlepszym dopasowaniu biura do potrzeb pracujących w nim osób. Dzieje się to na wielu poziomach, od zadbania o ergonomię pracy (dzięki zastosowaniu np. rozwiązań typu sit and stand), przez stworzenie warunków do pracy w skupieniu, aż po ocieplenie wizerunku biura dzięki zastosowaniu w projektach naturalnych materiałów - podsumowuje Zuzanna Mikołajczyk.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.8