data publikacji

Idealne miejsce pracy musi zachęcać zarówno do kreatywności, jak i elastyczności – oczywiście bez uszczerbku dla ergonomii.

Wielu osobom sofa zapewnia optymalną pozycję ciała podczas pracy | Warszawa, Brain Embassy, aranż. Kinnarps

Liczne sofy i dobra jakość sygnału wi-fi, a może ergonomiczne biurka i komputery stacjonarne? W dzisiejszych czasach jest tyle metod pracy, ilu pracowników, a różne pokolenia mają inne wymagania dotyczące swojego środowiska pracy.

Dawno, dawno temu…

Kiedyś  twarde fotele obrotowe i owalne stoły konferencyjne były oczywistym wyborem przy aranżacji biurowego wnętrza. Elementy te wciąż stanowią  wyposażenie większości miejsc pracy, jednak obecnie wielu z nas zamiast przy biurku woli wykonywać swoją pracę na kanapie lub worku do siedzenia.

– Sama tak często robię, ponieważ w większości pracuję w domu i w moim przypadku takie rozwiązanie świetnie się sprawdza – opowiada Jane Ahlin, specjalistka ds. ergonomii z Ergo@Work i przewodnicząca Ergonomics & Human Factors Association (szwedzkiego Towarzystwa Ergonomii i Czynników Ludzkich). – Wielu osobom sofa zapewnia optymalną pozycję ciała podczas pracy, ponieważ gdy trzymamy laptop na kolanach, nasze ramiona są rozluźnione. Jednak tu pojawia się pewien problem: osoby wysokie mogą doświadczyć dolegliwości bólowych okolic szyi, bowiem siedząc na kanapie, często pochylają głowę.

Nieustanne zmiany

W dzisiejszych czasach prezentację dla ważnego klienta można przeprowadzić za pomocą programu Skype zarówno w firmowej sali konferencyjnej, jak i siedząc na kanapie. Wśród zainteresowanych panuje powszechna zgoda, że zróżnicowane środowisko biurowe może zdziałać cuda, pozytywnie wpływając na kreatywność pracowników.

Jedne z największych i najszybciej rozwijających się firm na świecie, włączając w to Google, Microsoft i Spotify, zyskały uznanie za swoje szalone aranżacje biur, gdzie hamaki, gry telewizyjne i stoły do ping-ponga są równie ważne, jak fotele obrotowe.

– Idealne biuro oferuje zróżnicowane stanowiska pracy z myślą o różnych potrzebach. Możliwość zmiany pozycji jest korzystna dla każdego – twierdzi Jane Ahlin. – Musimy jednak pamiętać, aby nie rzucać się w wir tworzenia nowoczesnego miejsca pracy, pozbywając się wszystkich biurek na rzecz poduszek i basenów z piłeczkami.

Chociaż kreatywne środowiska pracy są wysoko oceniane, według ankiety przeprowadzonej przez firmy Kinnarps i United Minds czterech na pięciu pracowników chce mieć dostęp do ergonomicznych mebli biurowych. Czterech na dziesięciu co tydzień pracuje w pozycji stojącej, a co drugi korzysta z porad specjalisty zajmującego się ergonomią.

Biuro wielopokoleniowe

– Biurka są niezbędne, ale z drugiej strony uważam, że wszystkie powinny umożliwiać pracę na stojąco. W dzisiejszych czasach to jedyne dobre rozwiązanie – mówi Ahlin.

Poglądy dotyczące środowiska pracy różnią się w zależności od pokolenia, przy czym najstarsze z nich jest najbardziej tradycyjne i skupione na ergonomii, spokoju i ciszy. Według ankiety przeprowadzonej przez Kinnarps, dla 76 procent pracowników biurowych w wieku od 51 do 69 lat ważną kwestią jest posiadanie własnego biura, podczas gdy mniej niż połowa osób z grupy wiekowej 15-35 uważa tę kwestię za ważną. Lecz Jane Ahlin wierzy, że także w tej grupie wzrasta świadomość pewnych potrzeb.

– Jestem zdania, że kiedyś te różnice były większe. Prowadziłam wykłady w szkołach średnich i dla młodych ludzi zajmujących się projektowaniem wspomaganym komputerowo. Kiedyś wydawało im się, że są nieśmiertelni, ale to się zmieniło. Wielu z nich doświadczyło już zmęczenia mięśni lub znają kogoś, kto doświadczył, więc teraz są bardziej uważni – podsumowuje Jane Ahlin.


Więcej informacji na http://www.kinnarps.pl/ergonomia

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0