data publikacji

Zamiast biurek – przestrzeń wspólnej pracy. Oto przepis na nowoczesne biuro!

Biuro firmy EY w warszawskim wieżowcu Rondo 1 – po gruntownej modernizacji, przygotowanej wspólnie z Massive Design

Biuro wyraźnie dzieli się dziś na trzy strefy, odpowiadające specyfice wykonywania zadań: miejsce pracy w pełnym skupieniu, część administracyjną (m.in. z kuchnią pracowniczą), oraz strefę, która zaczyna odgrywać kluczową rolę w firmach – miejsce komunikacji i wspólnej pracy, tzw. collaboration area. A wszystko po to, by młodzi pracownicy efektywniej wykonywali swoje obowiązki.

Interakcja i integracja

Zmiana ta odzwierciedla zmiany pokoleniowe i biznesowe. Głównie znaczenie ma tu zwiększony udział młodych pracowników wśród kadry, przestawienie biznesu na pracę spoza biura, a także model projektowy, co w praktyce oznacza wspólne działanie wielu osób z różnych działów firmy. Dla firm strefa komunikacji bywa także narzędziem do zwiększenia integracji pracowników, gdyż wymusza interakcje i budowanie relacji pomiędzy nimi.

Pomieszczenia z biurkami odchodzą do przeszłości. W większości nowych siedzib firm powierzchnia strefy komunikacji rośnie kosztem powierzchni z biurkami. W praktyce nowa strefa oznacza miejsca do bardzo różnych form pracy: od pracy zespołowej w dużych czy mniejszych grupach, poprzez spotkania dwuosobowe, aż po przestrzeń do rozmów telefonicznych.
To nowe wyzwanie dla architektów aranżujących biura, bowiem strefa musi dawać komfort pracy samodzielnie i w grupach. Zadanie tym trudniejsze, że są to zazwyczaj duże, otwarte powierzchnie. Kluczowa staje się więc przyjazna akustyka, która ma pomagać w pracy.

100 gabinetów do likwidacji

Przykładem wzrostu znaczenia przestrzeni wspólnej w efektywnej, kreatywnej i innowacyjnej współpracy jest nowe biuro EY. Firma zajmuje kilka pięter w jednym z najnowocześniejszych biurowców w Warszawie – Rondzie 1.

Kilka miesięcy temu w siedzibie firmy zakończył się gruntowny remont, podyktowany nową filozofią zarządzania i współpracy. Wnętrza według konceptu Workplace of the Future pomogło zaaranżować jedno z najbardziej renomowanych biur, specjalizujących się w aranżacjach wnętrz budynków komercyjnych – Massive Design. Zmiany były dość rewolucyjne, ale podyktowane przeprowadzonymi wcześniej badaniami. Między innymi zlikwidowano 144 gabinety, a w ich miejsce powstało wiele wspólnych przestrzeni, służących planowanym spotkaniom i mniej formalnym rozmowom. Firma i projektanci poważnie podeszli do kwestii akustyki.

Biura stawiają na design

W odnowionej siedzibie EY wystrój wnętrz był jednak równie ważny, jak kwestie odpowiednio zaplanowanej akustyki. Z pracownikami i architektami dyskutowane były tak szczegółowe elementy, jak kolorystyka, materiały wykończeniowe, a nawet ustawienie sof wypoczynkowych. Stąd też dobór oryginalnych w formie akustycznych sufitów podwieszanych.

W zależności od funkcji pomieszczenia zastosowano inne rozwiązania. Innowacyjne sufity akustyczne zamontowano w salach konferencyjnych. Zazwyczaj architekci stosują tu panele, tworzące płaską powierzchnię. W siedzibie EY zamontowano unikalne rozwiązanie, jakim są pionowe Baffles – akustyczne płyty, pochłaniające i izolujące dźwięki przed przenikaniem do sąsiednich pomieszczeń. Rozwiązanie wpływa także na podniesienie zrozumiałości mowy. Ich kolorystyka dobrana została do konkretnego pomieszczenia: w części sal pod stropem podwieszono białe mineralne Baffles, w innych salkach metalowe perforowane panele w kolorze szarości współgrające z barwą wykładziny.

Jak poradzić sobie z hałasem?

Największym wyzwaniem akustycznym podczas aranżacji strefy wspólnej pracy są części, w których zaplanowano miejsca do rozmów telefonicznych. Czasem w biurach wydziela się specjalne zamykane „budki”.

Jak podkreśla Julian Treasure, współpracujący z Armstrong światowej sławy ekspert od dźwięków i ich wpływu na ludzi, głośna rozmowa telefoniczna w biurze to niechciany dźwięk, który dekoncentruje. Słuch nie pozwala nam jej zignorować, stąd pochłanianie niechcianego dźwięku jest w tym przypadku kluczowe. W sali firmy EY wyposażonej  w samodzielnie stojące fotele, które dedykowane są m.in. do telefonicznych konwersacji, na suficie zainstalowano wiszące w szeregu pionowe akustyczne panele Baffles, pozwalające na uzyskanie wysokiego współczynnika pochłaniania hałasu.

Przyjazna akustyka

Rosnąca popularność otwartych przestrzeni wspólnej pracy powinna iść w parze ze zrozumieniem konieczności dbania o przyjazną akustykę. Wolnostojące fotele, skupiska miękkich puf czy stoły w kuchni, wokół których gromadzą się ludzie – mimo swej otwartości nie powinny tworzyć atmosfery, w której pracownik będzie czuł się tak, jakby pracował na środku najbardziej ruchliwego skrzyżowania w mieście.


 

Tylko odpowiednio zaplanowana akustyka podnosi skupienie, kreatywność i samopoczucie ludzi przebywających w biurze. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0