data publikacji

Wygląd biur zmienił się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat.

Lockery to zestawy małych szafek na kluczyk, zamek cyfrowy lub elektroniczny, wyposażone we wrzutkę na papier | Fot. MDD
Szafy typu locker są świetnym rozwiązaniem w firmach, gdzie wiele się dzieje i gdzie pracownicy nie są „przywiązani” do jednego, konkretnego miejsca w biurze | Fot. MDD

Ciasne pomieszczenia, staromodne biurka zawalone papierami i segregatorami, wśród których ciężko postawić nawet kubek z kawą… Takie biura należą na szczęście do przeszłości.

To, w jakich warunkach pracujemy, przekłada się na naszą efektywność – nawet o 20 procent, jak przekonują badania naukowe. Ergonomicznie zorganizowana przestrzeń pracy, funkcjonalnie rozmieszczone dokumenty, akcesoria… Zadaniem projektantów jest takie zaaranżowanie miejsca pracy, by wyeliminować czynniki rozpraszające i odrywające od pracy.
Dlatego też projektanci z Fabryki Mebli Biurowych MDD przedstawili swoją propozycję szafek dla pracowników. Mogą one w prosty sposób poprawić ergonomię oraz komfort pracy.

Lockery to zestawy małych szafek na kluczyk, zamek cyfrowy lub elektroniczny, wyposażone we wrzutkę na papier. Są one świetnym rozwiązaniem dla powierzchni typu open-space. Sprawdzają się w dużych, otwartych przestrzeniach, podzielonych na strefy do pracy, miejsca do odpoczynku, konsumpcji, relaksu i luźniejszych, mniej formalnych spotkań. To właśnie w miejscach tego typu  sporo w firmach się dzieje – przyjmuje się gości z zewnątrz, pije kawę i rozmawia z kolegami.

Szafy typu locker są świetnym rozwiązaniem w firmach, gdzie wiele się dzieje i gdzie pracownicy nie są „przywiązani” do jednego, konkretnego miejsca w biurze.  Przykładowo można w takiej szafce bezpiecznie zostawić dokumenty, torebkę, drugie śniadanie lub inne osobiste przedmioty.
Z kolei wybierając się po pracy do domu (lub wychodząc na spotkanie poza firmą) można w lockerze przechować laptopa, ważne dokumenty, wartościowe przedmioty. Praktycznym rozwiązaniem jest wrzutka na papier, która umożliwia nam pozostawienie dokumentów bez konieczności otwierania szafki.

Pracujemy dynamicznie, mobilnie, coraz więcej czasu spędzamy poza biurem lub pracujemy z domu (przedstawiciele niektórych zawodów spędzają poza biurem ponad 70 proc. czasu pracy). Dlatego też z przyczyn organizacyjnych i ekonomicznych po prostu nie ma sensu rezerwowanie dla tej grupy pracowników mobilnych stałych miejsc pracy, gdyż przez większość czasu nie byłyby one po prostu używane.

Stąd wzięła się popularność przestrzeni typu hot-desk, czyli miejsc do pracy czasowej – np. przez kilka godzin w ciągu dnia lub tygodnia. Pracownicy, którzy pojawiają się w firmie, zajmują dowolne (puste w danej chwili) biurko, a po pracy sprzątają miejsce pracy, wszystkie swoje akcesoria i dokumenty pozostawiając w szafkach locker. Aż do kolejnej wizyty w biurze.

Taka organizacja pracy pozwala na optymalne i ekonomiczne wykorzystywanie przestrzeni biurowej, a pracownikom pozwala na posiadanie własnej, zamkniętej przestrzeni w miejscu pracy. Dodatkowy plus: porządkując biurko po zakończonej pracy chowamy do szafki tylko te naprawdę ważne, potrzebne do dalszej pracy dokumenty.


Nie trzeba nikogo przekonywać, że lockery MDD mają wiele zastosowań. Dodatkowo szeroka gama kolorystyczna daje architektom bardzo duże możliwości aranżacyjne, a miejsce pracy może stać się w pełni ergonomiczne i estetyczne.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0