data publikacji

Okres wakacyjny to czas, kiedy zwyczajowo wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. Liczba dostępnych na rynku ofert pracy rośnie o kilka tysięcy.

Prace w miesiącach letnich mogą być okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego i poszerzenia kwalifikacji

W miesiącach poprzedzających sezon letni liczba ofert pracy tymczasowej, na zasadach której zatrudniani są często pracownicy w okresie wakacyjnym, wzrasta o ok. 10-12 procent w porównaniu do okresu poprzedniego – wynika z obserwacji ekspertów agencji zatrudnienia.

W wakacje – łatwiej o pracę

Pierwsze rekrutacje pracowników zaczynają się już wczesną wiosną, a prawdziwy bum na prace sezonowe przypada na początek wakacji. Jest to związane ze wzmożoną potrzebą wsparcia pracowniczego podczas występujących okresowo pików produkcyjnych w branży spożywczej, przetwórstwa spożywczego czy kosmetycznej, ale również z potrzebą poszukiwania pracowników na zastępstwo podczas najbardziej urlopowego okresu w roku.

– Popyt pracodawców na dodatkowe wsparcie podczas wakacji z roku na rok jest coraz większe, czego efektem jest zwiększenie liczby miejsc pracy – potwierdza Tomasz Walenczak, Dyrektor Operacyjny w agencji zatrudnienia Manpower. – Trudno w tym momencie oszacować całkowitą liczbę ofert, jakie będą czekały do prac wakacyjnych w tym roku, bo jest to uzależnione od różnych czynników, jak choćby pogoda. Obserwując jednak rynek oraz decyzje pracodawców, możemy prognozować wzrost liczby miejsc pracy o ok. 12-15 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Rosną wynagrodzenia

W większych miastach i aglomeracjach stawki w ujęciu rocznym zwiększyły się nawet o ok. 15-20 proc. Dotyczy to takich regionów, jak wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie, śląskie czy dolnośląskie. – Z kolei w ośrodkach pozamiejskich, których struktura pracy często bazuje na działalności rolniczej lub okołorolniczej, ten skok jest mniejszy, utrzymując się na poziomie inflacyjnym, i wynosi ok. 1-4 proc. – dodaje Tomasz Walenczak.   

Kto szuka pracowników?

Firmy, które najczęściej zgłaszają zapotrzebowanie na wsparcie pracowników w okresie letnim i przedwakacyjnym, to zwykle przedsiębiorstwa prowadzące szeroko pojętą działalność handlową, usługową i dystrybucyjną, zajmujące się przetwórstwem warzyw i owoców, rolnicze oraz budowlane. Pracowników poszukują również firmy eventowe, administracyjne, a także centra usług dla biznesu. Pośród dostępnych ofert znajdują się także stanowiska biurowe na zastępstwo, głównie recepcyjne oraz związane z prostymi pracami administracyjnymi, a także fizyczne (np. propozycje dla pakowaczy, magazynierów, roznosicieli ulotek czy hostess).

Prócz możliwości dodatkowego zarobku, prace w miesiącach letnich mogą być okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego i poszerzenia swoich kwalifikacji, co może ułatwić dalsza drogę na rynku pracy. To także szansa na objęcie stanowiska, o które czasem trudniej jest ubiegać się w pozostałych sezonach roku.

Rekrutacje i motywacje 

Wyzwaniem, z którym borykają się pracodawcy, jest nie tylko zrealizowanie rekrutacji w stosunkowo krótkim czasie, ale również pozyskanie osób, które będą wystarczająco zmotywowane do wykonywania pracy okresowej. Z tego powodu coraz częściej pracodawcy decydują się na przekazanie całego procesu do agencji zatrudnienia, która gwarantuje im pozyskanie pracowników w wyznaczonym czasie.

– Przekazanie tego zadania doświadczonym konsultantom agencji zatrudnienia daje pracodawcy pewność dobrze przeprowadzonej selekcji zatrudnionych osób – podkreśla ekspert z Manpower. – Mający wiedzę rynkową rekruterzy dbają o to, by pozyskani pracownicy rzeczywiście posiadali kompetencje niezbędne do dobrego wykonywania powierzanych im zadań, a także aby mieli wystarczającą motywację do działania, co ma później swoje przełożenie na efekt.

Pracownik jak zbawienie

Zatrudnienie pracowników tymczasowych to często zbawienne rozwiązanie dla pracodawców. Gwarantuje nie tylko sprawniejszą obsługę zwiększonej ilości klientów oraz zamówień, jaka przypada dla przedsiębiorców w tym okresie, ale także pozwala zminimalizować dodatkowe koszta, które w innym wypadku byłyby związane z koniecznością samodzielnej rekrutacji personelu, potrzebnego w tym czasie pracodawcy. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0