data publikacji

Światowy rynek smartfonów w 2015 roku będzie nadal rósł, lecz wolniej, niż pierwotnie zakładano.

Szymon Winciorek | Business Development Manager ASUS Polska

Tak wynika z kwartalnego raportu IDC Worldwide Mobile Phone Tracker, opublikowanego pod koniec sierpnia.

Spowolnienie rynku chińskiego

Zgodnie z przewidywaniami analityków, w 2015 roku na rynek trafi łącznie 1,44 miliarda sztuk smartfonów, co oznacza o milion sztuk mniej niż pierwotnie zakładano. Źródłem zmian w prognozach jest sytuacja na rynku chińskim, gdzie odnotowuje się znaczne wyhamowanie wzrostu sprzedaży – z 19,7 proc. w 2014 roku, do poziomu 1,2 proc. w roku bieżącym.

Rynek chiński mocno zwolnił, a ponadto zaszły realne zmiany w rankingach sprzedaży – liderami są marki chińskie, które sprzedają często telefony w modelu bezpośrednim do użytkownika końcowego, pomijając zupełnie tradycyjny łańcuch logistyczny (producent, dystrybutor, sklepy detaliczne). W Chinach nie radzą sobie także globalni liderzy.
– Mimo spadku tempa wzrostu rynku w tym roku, myślę że w 2016 będzie ponowne odbicie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że rosnącymi rynkami, podobnie jak kiedyś Chiny, są Indie, Indonezja czy Brazylia – komentuje Szymon Winciorek, Business Development Manager ASUS Polska.

Mimo przewidzianego spowolnienia IDC prognozuje, iż Chiny nadal będą największym rynkiem w latach 2014-2019, odnotowując jednocześnie spadek udziału globalnie z 32,3 do 23,1 proc. Uwaga producentów powoli zwraca się ku Indiom, które dzięki wysokiemu popytowi i niskim kosztom produkcji, wydają się niezwykle obiecujące.

Klienci – kupują rozważniej

Coraz częściej decydujemy się na zakup smartfona na rynku detalicznym, preferując tę drogę nad zakup u operatora. Bacznie przyglądamy się specyfikacjom urządzeń, chętniej sięgając po tańsze, oferujące możliwości zbliżone do tzw. flagowców. Systematycznie spada udział sprzedaży subsydiowanej z taryfą u operatorów.

– Rynek detaliczny ma obecnie dynamikę wzrostu na poziomie 62 proc. rocznie, operatorzy tylko 31 proc. Także udział sprzedaży z rynku detalicznego w rynku smartfonów ciągle rośnie i wynosi obecnie 40 proc. całości sprzedaży – dodaje Szymon Winciorek.

Z danych firmy ASUS wynika, że najchętniej sięgamy po smartfony z półki cenowej 100 € i tańsze (27 proc. udziału rynku detalicznym), między 100 a 125 € (15 proc. udziału) oraz poniżej 200 € (14 proc.).

Im większe, tym lepsze

Te same dane wskazują jednocześnie na rosnącą popularność urządzeń o przekątnej ekranu między 5 a 5,4 cala. Od początku 2015 roku niemal dwukrotnie wrósł ich udział w ogólnej sprzedaży, wypierając z pierwszego miejsca smartfony z ekranami mieszczącymi się w przedziale 4,5-5 cali. Tym samym zarysowuje się rosnące zapotrzebowanie na większe przekątne, przy czym należy zaznaczyć, że udział w rynku urządzeń powyżej 5,4 cala jest póki co znikomy.

Analitycy IDC przewidują, iż zapotrzebowanie na smartfony z ekranami od 5,5 do 6 cali wzrośnie, docelowo osiągając poziom 71 proc. ogółu wytwarzanych urządzeń w 2019 roku.

Cztery rdzenie wygrywają!

Innym czynnikiem branym pod uwagę przez klientów jest procesor. Tu najpopularniejsze są urządzenia działające w oparciu o układy czterordzeniowe, które stanowią 68 proc. łącznej sprzedaży. Za nimi lokują się smartfony z procesorami dwurdzeniowymi z 22 proc. udziału.

W wymienione trendy wpisuje się dostępny poza kanałem operatorskim ASUS ZenFone 2 Laser, który miał niedawno swoją premierę w Polsce. Przy cenie 849 zł, czterordzeniowym procesorze i przekątnej ekranu 5 cali ma wszelkie predyspozycje by kontynuować sprzedażowy sukces tej serii, oferującej bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0