data publikacji

Rosnące znaczenie internetu i urządzeń mobilnych w każdej sferze życia sprawia, że systematycznym zmianom ulega również model prowadzenia biznesu. Ekonomia współdzielenia sprawdza się na wielu płaszczyznach.    

Rozrastający się coworking odpowiada zapotrzebowaniu obecnego rynku, na którym coraz popularniejsza staje się praca zdalna i kontraktowa oraz wykonawstwo projektowe

Jak zauważają eksperci z firmy doradczej Walter Herz, światowe rynki zdobywają obecnie rozwiązania związane z ekonomią współdzielenia (sharing economy). Wprowadzają prawdziwie rewolucyjne zmiany w wielu sektorach gospodarki. O skali rozwoju tej dziedziny, która jest jednym z przejawów powszechnej cyfryzacji, świadczyć mogą szacunkowe dane, które mówią że w ciągu dekady wartość branży na świecie wzrośnie ponad dwudziestokrotnie. Specjaliści Walter Herz przyznają, że współdzielenie świetnie działa już w transporcie, sektorze hotelarskim, turystyce, czy HR.

–  Samochody zamawiane na określony czas z poziomu aplikacji, czy mieszkania w dowolnym miejscu na świecie udostępniane do wynajmu on-line to usługi, które podobnie jak typowy e-commerce, stają się częścią powszechnego handlu internetowego – zwracają uwagę doradcy.  

Coworking nie tylko dla startupów

Zdaniem ekspertów Walter Herz, koncepcja współdzielenia doskonale sprawdza się również na rynku biurowym.

–  Znalazła swój wyraz w rozwoju przestrzeni coworkingowych, które powstały z myślą o stworzeniu optymalnego środowiska pracy dla startupów, młodych firm czy freelancerów. Dzięki synergii, jaką zapewnia tego rodzaju przestrzeń, takie podmioty mogły się szybciej rozwijać. Dziś jednak trend związany z rozwojem powierzchni coworkingowych wykorzystują również coraz częściej duże firmy i korporacje, które we współpracy ze startupami widzą ogromną wartość. I nic dziwnego, bo wyceniane są często wyżej od dojrzałych przedsiębiorstw – podkreślają specjaliści. 

Rozrastający się coworking odpowiada zapotrzebowaniu obecnego rynku, na którym coraz popularniejsza staje się praca zdalna i kontraktowa oraz wykonawstwo projektowe. Jak potężnym filarem rynku biurowego stał się już ten segment widać na przykładzie Londynu, gdzie w 2017 roku operatorzy coworkingowi wygenerowali około 40 proc. udziału w ogólnej aktywności najemców.

Za popularnością tego typu rozwiązań stoi wygoda i efektywność najmu, co jest bezpośrednio związane z powszechnym już zjawiskiem smart workingu. Zgodnie z elastyczną koncepcją pracy obowiązki zawodowe wykonywane są w różnych miejscach i godzinach. W opinii ekspertów Walter Herz, coworking jako praktyczne rozwiązanie oparte na formule plug&play (podłącz i używaj) w pełni odpowiada tym potrzebom, bo w przeciwieństwie do oferty klasycznych operatorów powierzchni biurowych, nie wymaga podpisywania długoterminowych umów najmu.

Atmosfera, klimat i networking

Idea współdzielenia odzwierciedla zmiany zachodzące w stylu życia i organizacji pracy. Dla młodych ludzi cyfryzacja i szybki dostęp do różnych usług za pośrednictwem platform internetowych stanowi naturalne środowisko, w którym dorastali. Poza niewątpliwie zachęcającym aspektem ekonomicznym, wielu przedsiębiorców widzi w coworkingu również możliwość przyciągnięcia do firmy nowych talentów. Atmosfera i klimat coworków i swoistych ekosystemów biznesowych, jakie ze sobą niosą koresponduje z wymaganiami młodego pokolenia, które poszukuje w miejscu pracy także możliwości budowania relacji i przynależności do określonej społeczności.

Jak podkreślają specjaliści, wyjątkowym nośnikiem przestrzeni coworkingowych, które skupiają ludzi pracujących w różnych branżach, jest też networking. Daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń, jak również nawiązywania ciekawych kontaktów. Współdzielenie przestrzeni biurowej wpływa więc nie tylko na wzrost motywacji, ale także pozwala zyskać świeże podejście do biznesu i nawiązać ciekawą współpracę.

Zmiana myślenia o własności

Pierwsze przestrzenie coworkingowe pojawiły się w Polsce ponad pięć lat temu. Teraz powierzchnie do wynajmowania na godziny są już dostępne w kilkuset miejscach, we wszystkich największych miastach w kraju. W Warszawie tworzone są w najlepszych obiektach biurowych, a wraz ze wzrostem popularności wzrasta również ich jakość i walory aranżacyjne.

Na rozwój rozwiązań sharing economy istotny wpływ ma też zmiana sposobu myślenia konsumentów o własności, która nie jest już obecnie elementem budowania statusu społecznego. Młodzi ludzie chcą płacić tylko za dobra, z których realnie korzystają i tylko wtedy kiedy ich rzeczywiście potrzebują. Coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że na stałe nie potrzebują choćby samochodów, skoro rzadko ich używają. Wolą je wypożyczać, by uniknąć kosztów i obowiązków związanych z ich posiadaniem.

Raczkujący car sharing

Użytkowanie aut na minuty, które w Polsce dopiero zaczyna zyskiwać na popularności, na świecie jest już codziennością.

– W naszym kraju takie usługi dostępne są obecnie tylko w pięciu miastach i wykorzystuje je zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób, podczas, gdy w Europie to usługa, z której korzysta kilku milionów osób, informują doradcy Walter Herz. – A na przykład w Niemczech samochody na minuty można wypożyczyć w 600 miastach i jeździ nimi 1,7 mln, a rynek notuje co roku wzrost o jedną trzecią. Przy czym usługi car sharingu obejmują zarówno transport osobowy, jak i towarowy, a z samochodów korzystają tak osoby prywatne, jak i firmy. 

Usługi i praca z sieci 

Ekonomia współdzielenia przynosi również zmiany w zakresie sposobu poszukiwania pracowników i świadczenia pracy. Podstawą i w tym przypadku jest oczywiście platforma internetowa, której model biznesowy polega na łączeniu zleceniodawców i zleceniobiorców. Ci pierwsi definiują swoje potrzeby, a zleceniobiorcy określają swoją dostępność i możliwości świadczenia usług i pracy w określonym miejscu i czasie.


Poza tym szybką ewolucję możemy obserwować także w przypadku dostępnych w sieci aplikacji ogólnego użytku. Dzięki nim w ekspresowy sposób można dziś na przykład zamówić opiekunkę do dzieci, prace fachowe, czy usługi porządkowe. Teraz tego typu serwisy rozwijają się w kierunku oferowania usług we wszystkich obszarach życia.

Autor: Walter Herz

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0