data publikacji

Prozdrowotne rozwiązania – ergonomicznie profilowane fotele już nie tylko dla prezesów, ale i zwykłych pracowników, ciche stanowiska pracy, blaty biurek o regulowanych wysokościach oraz wzornictwo premium oparte o naturalne drewno – to najnowsze trendy w dziedzinie Design Office, zaprezentowane przez firmy uczestniczące w tegorocznych targach CIFF w Szanghaju.

42. edycja CIFF (China International Furniture Fair) Szanghaj odbyła się w National Exhibition & Convention Centre NECC Hongqiao w dniach 10-13 września 2018 r. Gospodarzami były CFTE (China Foreign Trade Guangzhou Exhibition General Corporation) i Red Star Macalline – lider w chińskim sektorze dystrybucji mebli. Firma zarządza 260 centrami handlowymi rozproszonymi po całych Chinach, zapewniając powierzchnię wystawienniczą ponad 15 mln mkw. i roczną sprzedaż ponad 78 miliardów RMB.

CIFF to największe meblowe targi na świecie – ogromna impreza będąca prezentacją najnowocześniejszego wzornictwa – głównie meblowego, uzwględniającego m.in. takie dziedziny jak dom, ogród, biuro. Ekspozycje zgromadzono na powierzchni 1,15 miliona mkw.!

Wysłannik Biuro-kreacji na własne oczy przekonał się, czym żyje branża dostarczająca najnowsze rozwiązania właśnie do biur na Dalekim Wschodzie. Co ciekawe, nie jest to rynek egzotyczny, czego dowodem jest ogromna liczba Europejczyków – Włochów, Brytyjczyków i Holendrów – wśród gości prowadzących rozmowy handlowe z wystawcami!

Jednym z najnowszych trendów widocznych na targach był rosnący udział tworzyw sztucznych. Coraz śmielej plastik bardzo wysokiej jakości wkracza do świata mebli, zastępując prawdziwe drewno. Ale, uwaga! Prawdziwe drewno cieszy się wciąż bardzo wielkim zainteresowaniem poszukujących mebli dla odbiorców premium – do gabinetów prezesów czy dyrektorów.

Prawdziwym przebojem okazała się oferta japońskiej firmy Atelier Mokuba z Nagano – manufaktury wytwarzającej lite blaty stołów z ogromnych pni egzotycznego drewna, z zachowaniem słojów, faktury okorowanego pnia, ubytków w strukturze (wypełnienie to utwardzona żywica). Blaty robią wrażenie świeżo wyciętych z pnia, powierzchnia jest wypolerowana i impregnowana specjalnymi olejami.

– Używamy tylko naturalnego drewna wysokiej jakości, jednolitych kawałków, które poddajemy specjalnej obróbce – mówi przedstawiciel firmy Atelier Mokuba. – To bardzo drogie meble, ale unikatowe, piękne, dodające firmie prestiżu.

Japoński klient wybiera blaty tak położone, by było widać obdarty z kory brzeg, Amerykanie i Europejczycy wybierają wersję odwróconą: w tym przypadku blat ma większą powierzchnię, ale ukośny brzeg pnia jest schowany pod spodem. Minimalistyczne meble z orzecha pokazała także hiszpańska firma Agrippa – imponujące purystyczną formą, śmiałym zastosowaniem zmultiplikowanych w przestrzeni kątów prostych. Forma mebla została tak zaprojektowana, by przyciągnąć uwagę widza. Tyle o meblach dla prezesów i członków rad nadzorczych.

Bo oto do powszechnych zastosowań coraz mocniej wkracza plastik – i nie chodzi tu o materiał do konstrukcji foteli, ale blatów czy szafek, co pokazali wystawcy z kraju gospodarzy Photon Plastic Manufacturing – zaprezentował gamę szafek pracowniczych wykonanych tylko z tworzyw sztucznych.

– Sądzę, że w najbliższych latach może stać się modne kupowanie mebli z tworzyw sztucznych, bo to pewna forma troski zachowania środowiska naturalnego – uważa Stephan Klein, dziennikarz branżowy z Niemiec, od 20 lat zajmujący się przemysłem drzewnym. – Choć drewno jest tworzywem bardzo ekologicznym, bo do tworzenia mebli nie używa się chemikaliów, solidne meble są długowieczne, są chętnie i łatwo poddawane renowacji, a nawet jeśli zostają wyrzucone, ulegają naturalnemu rozkładowi.

Wystawcy specjalizujący się w systemach biurek powszechnie oferują coś, co w Polsce wciąż wydaje się nowością (w wyposażeniu biur, a nie wystaw producentów) – elektrycznie podnoszone blaty biurek. Moduły sterujące pozwalają na regulowanie wysokości od 62 cm do 127 cm. Użytkownik może zdefiniować sobie własne cztery profile wysokości, które zostają zapamiętane – wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk pod biurkiem i blat ustawi się na określonej wcześniej wysokości.

Uwagę przyciągały krzesła i fotele biurowe w barwach jaskrawych i komplementarnych pastelowych – odcieniach turkusu, wrzosów, miętowej zieleni, stalowego błękitu, żółcieniach, pomarańczach i brązach (Lian Feng) – i ażurowych konstrukcjach. Przy czym warto zauważyć, że elementy konstrukcyjne ulegają redukcji. Ramy są ażurowe (Heng Lin, Lainuo, Zhixing), plecy siedzisk pełne są wentylacyjnych otworów, a w wielu przypadkach to w zasadzie obwódki służące do naciągnięcia przewiewnych tkanin (z podparciem dodatkowym przeszyciem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa). Ekstremalnym przykładem minimalistycznego wzornictwa modułowego w budowie krzeseł można było oglądać na stoisku Ganos – gdzie chromowana rama krzesła została zredukowana do krótkiej pętli umocowanej do podstawy.

 


W tym samym czasie co CIFF Shanghai, miała także miejsce 1. edycja China International Furniture Machinery & Woodworking (targi maszyn i urządzeń) oraz EAST Design Show – wydarzenie, promujące azjatyckie wzornictwo, w którym brały udział najlepsze produkty pod względem designu i ducha azjatyckiej sztuki rzemieślniczej. Przyznano nagrody Pinnacle Awards Asia-Pacific 2018 dla regionu Azji i Pacyfiku – promowane przez CIFF, Amerykańskie Stowarzyszenie Projektantów Mebli (ASFD) i High Point Market – w 16 kategoriach konkursowych.   

GALERIA ZDJĘĆ  

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0