data publikacji

Zdefiniowanie biura klasy premium przestało ograniczać się zaledwie do jego kosztu, a coraz częściej zaczyna dotyczyć na przykład dostępu do kadr.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Doradztwa ds. Miejsca Pracy

 

Według raportu JLL Global Premium Office Rent Tracker, jedne z najlepszych, a zarazem najbardziej optymalnych cenowo powierzchni biurowych na świecie znajdują się w strefie euro.

Coroczny Premium Office Rent Tracker (PORT), porównujący koszty najmu powierzchni premium na 54 rynkach w 46 największych miastach świata wskazuje, że strefa euro oferuje jedne z najbardziej konkurencyjnych czynszów na całym świecie, które średnio wynoszą 63 USD za stopę kwadratową rocznie (w porównaniu z 85 USD w obu Amerykach i 111 USD w regionie Azji i Pacyfiku).

– Po raz pierwszy Warszawa została uwzględniona w przygotowywanym przez JLL rankingu najlepszych lokalizacji biznesowych na świecie – podkreśla Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL. – Miasto oferuje wysokiej jakości powierzchnię biurową w atrakcyjnej cenie. Ten atut w połączeniu z dostępem do wykwalifikowanych pracowników znających języki obce oraz wysoką jakością życia decyduje o napływie nowych inwestorów, rozwoju firm już tu obecnych, a w konsekwencji o umacnianiu się pozycji Warszawy na europejskiej mapie biznesu. Dzięki temu stolica wzbogaciła się w ostatnich latach o inwestycje takich gigantów, jak J.P. Morgan Chase, Credit Suisse czy Goldman Sachs.

Warszawa (40 USD), Bruksela (48 USD), Amsterdam (49 USD), La Défense, Paryż (52 USD) i Berlin (56 USD) są uznawane za jedne z najlepszych rynków w Europie, jeśli chodzi o jakość oferowanej powierzchni w stosunku do jej ceny. Na drugim końcu skali znajduje się centrum Hongkongu (323 USD), Nowy Jork (194 USD) i West End w Londynie (193 USD), czyli najdroższe lokalizacje dla biur klasy premium na świecie.

Podczas gdy koszty nadal są najistotniejszym czynnikiem w procesie poszukiwania lokalizacji biurowej, inwestorzy coraz mocniej zaczynają zdawać sobie sprawę z innych, bardziej „miękkich” aspektów budujących wartość danej nieruchomości.

– Czego najemcy oczekują od najlepszych biur? Między innymi świetnej lokalizacji, w pobliżu wielu środków transportu i różnorodnych udogodnień, takich jak atrakcyjne punkty usługowe, gastronomiczne i miejsca służące rekreacji – wylicza Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Doradztwa ds. Miejsca Pracy. – Kluczowe jest również doświadczenie użytkownika biura, który oczekuje elastycznej przestrzeni wyposażonej w szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, odpowiadającej na potrzeby różnych stylów pracy oraz wspierającej kulturę innowacyjności.
 
Biuro to coraz ważniejsze narzędzie, budujące wizerunek atrakcyjnego pracodawcy, magnes dla najlepszych kadr na rynku i element, który może w zasadniczy sposób podnieść efektywność i satysfakcję pracowników.

– Z globalnych danych JLL wynika, że tylko połowa z 7 300 ankietowanych pracowników uważa, że ich środowisko pracy wspiera efektywność. To daje najemcom duże pole do popisu, jeśli chodzi o zapewnienie swoim zespołom jak najlepszych warunków – podkreśla Anna Bartoszewicz-Wnuk.


Średni czynsz za stopę kwadratową rocznie w strefie euro wynosi 63 USD, w porównaniu do 85 USD w obu Amerykach i 111 USD w regionie Azji i Pacyfiku.

Jednak koszt wynajmu to zaledwie jeden z kilku istotnych elementów: dla najemców oraz inwestorów coraz ważniejszy staje się również dostęp do kadr, udogodnień i infrastruktury technologicznej.
Warszawa po raz pierwszy została ujęta w zestawieniu obejmującym najlepsze huby biurowe na świecie.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0