data publikacji

To był rekordowy rok dla krakowskiego rynku biurowego – wynika z raportu „Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie”, przygotowanego przez JLL. Prognozy na bieżący rok są również obiecujące.

Kapelanka 42 w Krakowie

Bardzo mocny popyt, generowany przez duże umowy zawierane przez centra usług dla biznesu, największy w historii rynku przyrost nowej podaży – tak wygląda krakowski rynek biurowy w największym skrócie. Raport „Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie” zawiera analizę sektora biurowego w stolicy Małopolski na koniec 2014 r. oraz atrakcyjności inwestycyjnej i rynku pracy. Opracowanie powstało przy wsparciu merytorycznym Hays Poland.

Kadry z kompetencjami

Kraków, liczący ok. 760 tys. mieszkańców, jest drugim największym miastem w kraju oraz ekonomicznym i administracyjnym centrum południowej Polski z bardzo mocną specjalizacją z obszaru usług dla biznesu.
– Kraków to wiodąca lokalizacja dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Z danych ABSL wynika, że w centrach usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym pracuje tu ok. 33,5 tys. osób, co jest najwyższym wynikiem nie tylko w Polsce, ale i całym regionie Europy Środkowo- Wschodniej – potwierdza Rafał Oprocha, Dyrektor Oddziału JLL w Krakowie.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy działalność rozpoczęło tu najwięcej w skali całego kraju centrów usług z kapitałem zagranicznym, w tym m.in. GE Healthcare, Lundbeck, RWE, Getinge Group czy Samsung. Firmy z tej branży przyciąga kombinacja takich atutów, jak wykształcone kadry z kompetencjami poszukiwanymi przez inwestorów, wsparcie władz miasta i instytucji publicznych i prywatnych, rozwinięta infrastruktura biurowa i transportowa oraz wysoka jakość życia.

Studenci i absolwenci – siłą Krakowa

Mocną pozycję stolicy Małopolski potwierdzają światowe rankingi, takie jak np. Top 100 Outsourcing Destinations przygotowany przez Tholons. Kraków – jako jedyne europejskie miasto – znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie lokalizacji pod projekty z sektora usług dla biznesu (na miejscu dziewiątym).

– Sektor nowoczesnych usług dla biznesu przyciąga do stolicy Małopolski szeroki, zróżnicowany i wysoko wyspecjalizowany zasób kadr – mówi Agata Piątek, Regional Manager Hays Talent Solutions. – Studenci i absolwenci stanowią prawie jedną trzecią populacji mieszkańców Krakowa. Dużą rolę w budowie odpowiedniego zaplecza kadrowego odegrało miasto, które podjęło kroki w dostosowaniu rynku pracy tak, aby w większym stopniu odpowiadał potrzebom międzynarodowych inwestorów.

Z danych GUS wynika, że w 2013 roku w Krakowie studiowało 170,5 tys. osób, z czego 17,6 tys. na kierunkach inżynieryjno-technicznych. Małopolskich studentów charakteryzuje ponadprzeciętna znajomość języków obcych: ponad 95 proc. z nich posługuje się językiem angielskim, a prawie 37 proc. deklaruje przynajmniej podstawową znajomość języka niemieckiego.

Mocny sektor usług biznesowych

– Na krakowskim rynku dominują niezmiennie duże, międzynarodowe korporacje. W całym 2014 r. zawarto ponad 40 umów najmu, dotyczących biur o powierzchni powyżej 1 tys. mkw., tworzących łącznie około 76 proc. popytu – podkreśla Rafał Oprocha. Podobnie jak w latach ubiegłych, sektor usług dla biznesu pozostaje głównym motorem rozwoju rynku biurowego w mieście. W 2014 r. popyt ze strony firm w tej branży stanowił około 69 proc. całkowitego wolumenu umów najmu.

Blisko 70 proc. (ok. 99 tys. mkw.) całkowitego wolumenu najmu stanowiły nowe umowy. Największą umowę najmu w tamtym roku podpisał HSBC (10,5 tys. mkw. w projekcie Kapelanka 42).
– Duża aktywność firm na rynku, w tym kilku rozważających aktualnie najem biura o powierzchni powyżej 10 tys. mkw., rysuje pozytywną prognozę dla krakowskiego rynku również w 2015 r. Sprzyjać temu będzie rosnąca dostępność opcji najmu – dodaje Rafał Oprocha.

Zmiany na biurowej mapie?

– Kraków z łącznymi zasobami w wysokości 659 tys. mkw. jest drugim po Warszawie największym rynkiem biurowym w kraju – mówi Karolina Ćwiek, Analityk Rynku JLL. – Rosnące zainteresowanie Krakowem ze strony najemców zaowocowało niespotykaną do tej pory aktywnością budowlaną.

W 2014 r. zasoby biurowe miasta powiększyły się o ponad 92 tys. mkw., a kolejne 154 tys. mkw. pozostawało w budowie na koniec roku.

– Przewidujemy, że realistycznie nowa podaż w 2015 r. wyniesie 116 tys. mkw., a w 2016 roku rynek zasili kolejne 90 tys. mkw. biur – dodaje Karolina Ćwiek. – Co ciekawe, może zmienić się również biurowa mapa Krakowa, który do tej pory nie miał wykształconej znaczącej dzielnicy biznesowej w centrum. Takim biznesowym ośrodkiem mają szansę stać się okolice Ronda Mogilskiego i Ronda Grzegórzeckiego.

Największe inwestycje biurowe w Krakowie w 2014:
- Kapelanka – 29 tys. mkw.
- Enterprise Park II (budynek C) – 13,6 tys. mkw.
- Quattro Business Park D – 12 tys. mkw.
- Avia – 10,9 tys.mkw.
- Alma Tower – 10,4 tys. mkw.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze

Rynek biurowy w Krakowie jest bardzo chłonny - mimo rekordowo wysokiego poziomu nowej podaży (ok. 92 tys. mkw. na koniec IV kw. 2014), wskaźnik pustostanów wzrósł o zaledwie 1 p.p. r d-r i wyniósł około 6 proc., czyli najmniej spośród rynków biurowych w Polsce. Bez najemcy pozostaje ok. 39,8 tys.mkw. biur w 41 budynkach.

Zachęty dla najemców

Kraków oferuje zbliżony poziom stawek czynszowych, co Wrocław czy dzielnice Warszawy poza centrum. W całym 2014 r. stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w Krakowie pozostały stabilne i wahały się od 13,9 do 14,5 euro za mkw. miesięcznie.
Najemcy mogą przy tym liczyć na dodatkowe zachęty ze strony wynajmujących, takie jak okres wolny od czynszu czy kontrybucje w wykończeniu wynajmowanej powierzchni.

– Prognozujemy, że analogiczne stawki czynszowe obowiązywać będą również w 2015 roku. Nieznaczne presje zniżkowe na poziom czynszów mogą mieć miejsce w przypadku budynków o znacznym poziomie pustostanów. Presja ta będzie się jednak przejawiać w niższym poziomie czynszów efektywnych związanych z bogatszym pakietem zachęt oferowanych potencjalnym najemcom, aniżeli obniżce bazowych stawek – podsumowuje Rafał Oprocha.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
2.3