data publikacji

Rośnie zainteresowanie nowoczesną powierzchnią biurową ze strony sektora administracji publicznej.

W 2012 roku poziom najmu nowoczesnej powierzchni biurowej przez instytucje publiczne wzrósł do prawie 70 tys. mkw. Trend ten wydaje się utrzymywać i w 2014 roku eksperci CBRE spodziewają się podobnie wysokiego poziomu najmu. W Europie sektor publiczny jest istotnym najemcą nowych budynków biurowych już od wielu lat. Przodują miasta takie jak Bruksela czy Strasburg z siedzibami urzędów europejskich, a także Paryż, Amsterdam czy Berlin, w których lokalne urzędy lokują się w nowoczesnych biurowcach.
W Polsce prekursorem nowoczesnego myślenia o lokalizacji państwowych instytucji jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wynajmując 16,5 tys. mkw. w Poleczki Business Park w 2010 roku pozostaje liderem wśród najemców nowoczesnych biur z sektora administracji publicznej. - Rynek biurowy w Warszawie staje się coraz bardziej dojrzały i jest to wyjątkowy moment również dla sektora administracji publicznej, który z powodzeniem może wykorzystać obecną konkurencyjną sytuację rynkową w segmencie nieruchomości biurowych. Coraz łatwiej urzędom i spółkom państwowym znaleźć pasującą i odpowiednią ofertę, a siedziba w nowoczesnym budynku pozwala na poprawę wizerunku placówek urzędniczych. Ponadto przeprowadzka do nowoczesnej powierzchni wiąże się również z poszukiwaniem oszczędności. Mając na względzie dodatkowe przychody budżetowe, następnym krokiem może być sprzedaż własnych, atrakcyjnie zlokalizowanych budynków bądź gruntów, na których się znajdują. W ostatnich latach zaobserwowano w wielu krajach wzrost liczby transakcji typu „sale & lease back”, czyli sprzedaży przez administrację publiczną własnych budynków i podpisaniu w nich długoletniej umowy najmu – mówi Joanna Mroczek, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Z punktu widzenia przyszłości rynku nieruchomości komercyjnych instytucje państwowe są nadzieją dla starszych budynków biurowych klasy B. W obliczu ostrej konkurencji ze strony nowych obiektów mogą one zaoferować niższy czynsz, elastyczne warunki najmu oraz przyzwoity standard nowoczesnej powierzchni, przy czym wykończenie biura powinno zakładać tylko częściowy „open space” - dodaje Daniel Bienias, Senior Dyrektor, szef Działu Reprezentacji Najemców CBRE w Polsce.


Jakiej oferty mogą spodziewać się urzędy które zdecydują się na nowoczesne biuro? Na co muszą być gotowi właściciele budynków, którzy chcą sprostać wymaganiom urzędów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w raporcie „Sektor publiczny w nowoczesnych biurowcach” - do pobrania na www.cbre.pl.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0