data publikacji

PLGBC Green Building Symposium. Zdrowie, komfort i produktywność, czyli prawdziwe zyski płynące z zielonego budownictwa.

 

Julian Treasure, światowej klasy specjalista w dziedzinie akustyki i komunikacji i mówca TED, przypomina, że dźwięk istniejący w danej przestrzeni, w tle, jest kluczowy dla kwestii porozumiewania się – głównego narzędzia biznesu. Hałas w przestrzeni biurowej powoduje, że pracownicy są mniej pomocni, trudniej pracuje im się w grupie, a ich efektywność wyraźnie maleje.

Jakie więc środowisko wewnętrzne sprzyja produktywności?
Phil Nedin, Global Healthcare Business Leader w Arup, jasno określa jego cechy, wśród których znajdują się m.in. wspomniane wcześniej elementy ogólnego komfortu człowieka, jak również jakość powietrza, estetyka wraz z użyciem określonych kolorów, biofilia, dobra lokalizacja.

Wpływ wnętrza biura na komfort pracowników może być mierzony takimi wskaźnikami, jak absencja w pracy, rotacja na poszczególnych stanowiskach, koszty świadczeń medycznych, wydajność pracy i realizacja terminów. Każdy z tych elementów ma finansowe następstwa dla zatrudniającego.
Julian promuje pojęcie niewidzialnej architektury, w której uwaga skierowana jest nie na wygląd projektu, tylko na wpływ, jaki wywiera on na użytkowników. Zaleca udział wykwalifikowanych konsultantów w zespole projektowym od samego początku jego prac, a podczas wyznaczania stref dźwiękowych – jak najbardziej konkretne określanie sposobu użycia przestrzeni. W takie działania powinni być zaangażowani nie tylko architekci, ale także inwestorzy i najemcy.
W sposób angażujący wszystkich interesariuszy, włącznie z inżynierami, wykonawcami i in., zbudowano WELL Building Standard. Jak mówi Phil Williams, dyrektor zarządzający w Delos Living, firmie współtworzącej system, umożliwia on wszystkim zainteresowanym grupom uczestnictwo w procesie projektowania i utrzymywania zdrowych przestrzeni. Uwzględnia także informowanie o możliwościach bardziej świadomych wyborów związanych z naszymi zachowaniami.

Uczestnicy trzech paneli dyskusyjnych rozmawiali o tym, w jaki sposób pogodzić komfort pracowników z efektywnością energetyczną biur, jak przedstawiają się światowe trendy w dziedzinie zwiększania komfortu użytkowników wnętrz oraz dlaczego liderzy wybierają zielone biura. Podsumowując tę ostatnią dyskusję, Katarzyna Chwalbińska-Kusek, założycielka Construction Marketing Group oraz Business Development Manager w BuroHappold, podkreśliła, że za pomocą dostępnej metodologii organizacje również na rynku polskim mogą mierzyć oddziaływanie budynków na ludzi, a poznanie rzeczywistego wpływu przestrzeni biurowej na pracujących w niej ludzi pozwoli wprowadzić zmiany niezbędne do uzyskania korzyści finansowych.

Konferencji towarzyszyło uroczyste rozwiązanie konkursu PLGBC Green Building Awards 2015. Spośród 42 zgłoszeń nadesłanych łącznie do czterech kategorii Komisja Konkursowa w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn, mgr inż. arch. Jacek Ewý, Peter Maitland FRICS, dr inż. arch. Aleksandra Witeczek i mgr inż. Jarosław Witek, wyłoniła następujących Laureatów:

Kategoria I: Najlepszy zrealizowany certyfikowany budynek ekologiczny
Alchemia I
Projektant: APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Inwestor: Torus Sp. z o.o. Sp. k.
Wyróżnienie: Olivia Four
Projektant: BJK Architekci Sp. z o.o.
Inwestor: Olivia Business Centre

Kategoria II: Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu
Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej
Projektant: Adam Turecki (koncepcja i idea projektu) i Andrzej Rydzewski (dokumentacja projektowa)
Inwestor: Politechnika Białostocka
Wyróżnienie: Budujemy Dom
Projektant: Budujemy Dom i MECH.Build
Inwestor: finansowanie społeczne (crowdfunding)

Kategoria III: Najlepszy projekt ekologiczny
Alchemia II
Projektant: APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Wyróżnienie: Balkon Walk-On
Projektant: Zalewski Architecture Group

Najlepszy studencki projekt ekologiczny
Problem niezależności energetycznej w architekturze. Obiekt centro-twórczy w Konstancinie-Jeziornie wykorzystujący energię odnawialną
Projektant: Róża Wypych
Wyróżnienie: Główna Biblioteka Publiczna dzielnicy Białołęka
Projektant: Klaudia Jaskuła

Kategoria IV: Green Product of the Year
STEICO LVL
STEICO CEE Sp. z o.o.
Wyróżnienie: ActivPure Kaseton
Activtek Sp. z o.o.

Piąta edycja Sympozjum zgromadziła około 150 uczestników, a wśród nich managerów, inwestorów, architektów, zarządców nieruchomości, projektantów, deweloperów oraz potencjalnych najemców zielonych budynków.


Patronatem Honorowym konferencję objęło Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, American Chamber of Commerce, British Polish Chamber of Commerce, Scandinavian-Polish Chamber of Commerce, SARP, Instytut Techniki Budowlanej, Polska Federacja Rynku Nieruchomości i Polski Związek Firm Deweloperskich.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0