data publikacji

Elastyczne formy zatrudnienia ułatwiają powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Nadszedł czas, aby firmy zmierzyły się z wyzwaniem dostosowania warunków pracy do potrzeb pracujących mam.

 

Komentuje Ruud Doggen, Managing Director CEE, Regus:
Z najnowszego badania wykonanego na zlecenie firmy Regus, dostawcy rozwiązań w zakresie elastycznych form pracy wynika, że sposób myślenia pracodawców szybko się zmienia. Badanie przeprowadzono na grupie 19 tysięcy właścicieli firm i przedstawicieli kadry kierowniczej z 98 krajów. Zdaniem większości (85 proc.) przedstawicieli polskich firm, przedsiębiorcy, którzy nie chcą zatrudniać kobiet wracających po urlopie macierzyńskim, sporo na tym tracą. Z badania wynika, że według 71 proc. polskich przedsiębiorstw, kobiety po urlopie macierzyńskim wnoszą do firmy cenne umiejętności i doświadczenie. Ponad połowa (66 proc.) respondentów informuje, że coraz więcej kobiet po powrocie z urlopu macierzyńskiego prosi o możliwość pracy z domu, a 51 proc. ankietowanych uważa, że praca bliżej domu jest najlepszą motywacją do powrotu do firmy. Ponad co trzeci badany deklaruje (36 proc.), że możliwość organizowania wideokonferencji zamiast podróży służbowych jest dobrym rozwiązaniem w przypadku mam powracających do pracy.
Mamy już do dyspozycji raporty potwierdzające, że nieobecność kobiet w gospodarce kosztuje niektóre państwa nawet 27 proc. PKB per capita oraz że firmy, w których zarządzie zasiada więcej kobiet, przynoszą większe zyski. Mając to wszystko na uwadze można stwierdzić, że nadszedł czas, aby firmy zmierzyły się z wyzwaniem dostosowania warunków pracy do potrzeb pracujących mam. Firmy cenią pracujące matki, ale kobietom wracającym do pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka często bardzo trudno jest pogodzić obowiązki służbowe z życiem prywatnym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mam prosi o możliwość elastycznej pracy. Może ona dotyczyć elastycznych godzin, pracy bliżej domu i rodziny przynajmniej od czasu do czasu lub alternatywy dla podróży służbowych w postaci wideokonferencji. Takie rozwiązania są najlepszym sposobem na zachęcenie większej liczby kobiet do powrotu do kariery zawodowej i pozwalają na stworzenie nowoczesnego miejsca pracy.


Wnioski płynące z badania potwierdzają, że elastyczne godziny, praca bliżej domu, a także możliwość organizowania wideokonferencji zamiast części podróży służbowych to najlepsze sposoby na zachęcenie mam do powrotu do firmy. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.4