data publikacji

Jednym z wabików w wyścigu o najlepszych pracowników stało się nowoczesne i dobrze zaaranżowane miejsce pracy.

Otwarta przestrzeń wspiera komunikację i kreatywność pracowników| MDD, fot. Ernest Winczyk
Przy biurku spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia | MDD, fot. Ernest Winczyk

Liderzy już dawno zdali sobie sprawę, że samo wynagrodzenie czy pozycja firmy na rynku nie wystarczą, by przyciągnąć talenty do swojej firmy. Jednym z wabików w wyścigu o najlepszych pracowników stało się nowoczesne i dobrze zaaranżowane miejsce pracy.

Według raportu State of the Global Workplace, przeprowadzonego w Polsce na 832 pracownikach, tylko 13 proc. badanych jest zadowolona ze swojego miejsca pracy. Te wyniki pokazują, jak wielkie znaczenie ma komfort miejsca pracy i jednocześnie demonstrują, jak wiele jest do zrobienia w tej kwestii.

Koniec z tradycyjnym biurem

Według Antal Market Research aż 49 proc. pracodawców dotyka problem odpływu pracowników. Przy tak wysokim wskaźniku konieczne jest wprowadzenie zmian na wielu płaszczyznach.
Środowisko pracy jest jednym z takich czynników, które może poprawić zaangażowanie i zmniejszyć odpływ pracowników z organizacji. Nowoczesne biuro to przede wszystkim wiele rodzajów przestrzeni, dopasowanych do potrzeb pracowników.

Zacznij od biurka

Przy biurku spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Zadbanie o ergonomiczne i funkcjonalne stanowisko pracy jest kluczowe dla efektywnej pracy.
Biurko to nasza osobista przestrzeń, która powinna być indywidualnie dopasowana do pracownika. Rozwiązaniem technicznym są biurka z elektrycznie regulowaną wysokością blatu, np. biurko Drive produkcji MDD. Umożliwia swobodną pracę nie tylko w pozycji siedzącej, ale i stojącej. Biurko zapewnia komfort, ale też idealnie dopasowuje się do każdego rodzaju wykonywanej pracy.

Zadbaj o komfort pracy w open space

Wciągu dnia wykonujemy różne zadania i nie zawsze biurko będzie miejscem, gdzie ta praca zostanie wykonana najefektywniej. Atrakcyjne miejsce pracy to możliwość wyboru tego, jak i gdzie będziemy pracować. Badania pokazują, jak ogromne znaczenie ma to dla naszej twórczej pracy. Każde z zadań, jakie wykonujemy, wymaga uwagi, ale też różnego sposobu działania. Niektóre z zadań będą wymagać skupienia w ciszy, z kolei inne „burzy mózgów” pracowników z różnych działów.

Model pracy w open space jest popularny w Polsce od dawna, ale i tu zaszły pewne zmiany. Otwarta przestrzeń wspiera komunikację i kreatywność pracowników – co do tego nie ma wątpliwości. Dlaczego więc ma tylu przeciwników?

– Kiedy próbujemy pracować nad projektem czy zadaniem, średnio co 11 minut jest nam ta praca przerywana. Z kolei potrzebujemy aż 23 minuty, by wrócić do pracy w koncentracji i zaangażowaniu – podkreśla Gloria Marks.

Wielogodzinne przebywanie w przestrzeni tego typu może być powodem narastającej frustracji. Ciągły hałas i dobiegające zewsząd rozmowy to największa udręka. Według Petera Lund z Duńskiego Centrum Badań nad Środowiskiem Pracy, stało się to jednym z głównych powodów zwiększonej rotacji wśród osób pracujących w otwartych biurach. Na szczęście projektanci i sami pracodawcy zauważyli ten problem. Nie bez powodu panele i ścianki wysokiej chłonności akustycznej stały się kluczowe podczas projektowania tego typu przestrzeni biurowych. Nie tylko pochłaniają hałas, ale też dają wiele indywidualnych możliwości aranżacji stanowiska pracy. Wiele takich rozwiązań znajdziemy w ofercie MDD.

Strefa chillout, czyli must have nowoczesnego biura

W nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni bardzo ważną rolę odgrywają strefy chillout. Ich podstawową rolą jest możliwość relaksu, odpoczynku i zebranie sił do dalszej pracy.
Przestrzeń ta powinna dawać poczucie rzeczywistej zmiany otoczenia. Kolorystyka ścian, wybór odpowiednich mebli czy elementów dekoracyjnych ma tu ogromne znaczenie. Idealnie w tej przestrzeni sprawdzają się pufy z kolekcji Bazalto. Ich wyjątkowy design pobudza zmysły i pomaga oderwać się od typowo biurowej rzeczywistości. Całość ma wprowadzać w luźny klimat sprzyjający odprężeniu.

Warto dodać, że strefy relaksu wcale nie muszą być duże. Wręcz przeciwnie – powinny być przytulne, ułatwiać wyciszenie, a nawet dawać możliwość odizolowania się od innych. Tutaj idealnym rozwiązaniem są meble z kolekcji MESH. Możliwość wyboru wysokości osłony daje duże pole do aranżacji wnętrza pomieszczeń. Mesh z wysoką osłoną zapewni intymność i spokój w strefach relaksu lub miejscach do pracy koncepcyjnej.

Wspólna misja

Każda firma kieruje się swoimi wartościami i dąży do założonych celów. Coraz więcej pracowników szuka firm, które wyróżniają się na rynku pod względem kultury organizacyjnej. To, jakie dana firma wyznaje wartości, często widać już na wejściu do biura. Kreatywne napisy na ścianach, kolorowa recepcja, lub całość biura zachowana w jednej tonacji kolorystycznej. Sposób, w jaki zaaranżowane jest biuro, powinien mieć ścisłe powiązanie z kulturą i tematyką prowadzonego biznesu.

Często zaobserwować można nadawanie nazw pomieszczeniom według produktów czy wyznawanych wartości. Dla przykładu sale konferencyjne o nazwach Ergo lub Integra przykuwają uwagę i stają się częścią kultury organizacyjnej firmy (Ergo nawiązująca do kolekcji produktów a Integra do integracji – jednej z wartości firmy).

Coraz częściej to właśnie pracownicy biorą udział w „urządzaniu” miejsc wspólnych w biurze. To genialny pomysł. Nie tylko świadczy o zaufaniu pracodawcy wobec pracowników, ale również daje poczucie jedności i współtworzenia miejsca pracy. W końcu to pracownicy spędzają tu większą część dnia i powinni czuć się tu dobrze. To wszystko sprawia, że wartości firmy nabierają mocy i przestają być pustymi słowami.

Zapraszamy na krótki spacer po nowoczesnym biurze, wyposażonym przez MDD

 


Dobrze przystosowane biuro może być przewagą konkurencyjną firmy w walce o najlepszych pracowników (bardzo często już na etapie rekrutacji, kiedy potencjalny kandydat odwiedza nasze miejsce pracy).
Funkcjonalne biuro nie tylko stymuluje pracę indywidualną i grupową, ale może też wykorzystywać swoją przestrzeń jako narzędzie do zarządzania i przyciągania talentów.
(nm)

Źródło:
Raport State of the Global Workplace, 2012, Employee Engagement Insights and Advice for Global Business Leaders, Gallup.
Antal Market Research, 2016, Odpływ pracowników z organizacji, edycja I.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
4.6