data publikacji

Z raportu Cushman & Wakefield „Generacja Z: Miejsce pracy liderów jutra” wynika, że nie wszyscy przedstawiciele pokolenia Z marzą o pracy w ścisłym centrum. Od czego to zależy?  

Najważniejsze dla „Zetek” aspekty wynikające z lokalizacji miejsca pracy to dostęp do transportu publicznego i czas dojazdu - wynika z raportu Cushman&Wakefield i Antal


W badaniu przeprowadzonym przez Cushman & Wakefield we współpracy z firmą Antal aż 44 proc. wszystkich respondentów wskazało, że najbardziej preferowaną lokalizacją przyszłego miejsca pracy jest ścisłe centrum. Największe zainteresowanie taką lokalizacją przyszłego biura wykazują studenci kierunków ekonomicznych (44 proc.), najmniejsze natomiast studenci kierunków inżynieryjnych (31 proc.). Centrum jest też wymarzonym miejscem do pracy dla większości studentów kierunków IT (42 proc.).

18 proc. wszystkich badanych odpowiedziało, że wolałoby pracować na obrzeżach miasta lub na przedmieściach, a 8 proc. przy drogach wylotowych z miasta, przy czym największe zainteresowanie tymi lokalizacjami wykazują studenci kierunków inżynieryjnych. Ponadto, 15 proc. wszystkich badanych wybrałoby na swoje miejsce pracy duże skupiska budynków biurowych, jak np. Służewiec w Warszawie, Czerwone Maki w Krakowie czy okolice ulicy Legnickiej we Wrocławiu.  

Najważniejsze dla „Zetek” aspekty wynikające z lokalizacji miejsca pracy to dostęp do transportu publicznego i czas dojazdu. Dla 94 proc. ankietowanych czas dojazdu do miejsca pracy jest „bardzo ważny” lub „raczej ważny”, a dla 91 proc. równie istotny jest dobry dojazd komunikacją publiczną.

Ponad połowie badanych zależy na bliskości punktów gastronomicznych oraz terenów zielonych. Warto zauważyć, że bliskość parków, lasów oraz innego typu miejsc wypoczynku i rekreacji okazała się ważniejsza dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy (64 proc.) niż tych, które posiadają już doświadczenie zawodowe.

– Większość ankietowanych na pierwszym miejscu stawiała pracę w ścisłym centrum, co jest spójne z najważniejszymi aspektami wpływającymi na wybór lokalizacji miejsca pracy, jakimi są czas dojazdu z miejsca zamieszkania i dostępność komunikacji publicznej. Oczekiwania pokolenia Z są spójne z trendem obserwowanym na warszawskim rynku biurowym, gdzie obecnie 84 proc. całkowitej aktywności deweloperskiej jest zlokalizowana w dobrze skomunikowanej w strefie centralnej – podsumowuje Katarzyna Lipka, Dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, Cushman & Wakefield.

Pełna wersja raportu dostępna jest pod linkiem: https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2020-09-24/348sh8

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0