data publikacji

Na rynek pracy wkracza pokolenie Y, wyznaczające nowe trendy. I mające swoje wymagania.

Szacuje się, że do roku 2020 jego przedstawiciele będą stanowić 40 proc. populacji w wieku produkcyjnym. Przedstawiciele tej generacji są pewni swoich umiejętności, sprawnie poruszają się w wirtualnej rzeczywistości, a od swoich pracodawców oczekują dostosowania do ich potrzeb i stylu życia. Dlatego firmy oferują im na przykład możliwość pracy w systemie home office, stawiają także na mobilność. Potrzeby generacji Y prowadzą też do zmiany w aranżacji przestrzeni biurowej, która staje się bardziej funkcjonalna i pobudzająca do kreatywnego myślenia.

Komfort i kooperacja

Ewolucja biur zmierza w kierunku otwartych, dynamicznych i elastycznych centrów. Nowe przestrzenie umożliwiają przede wszystkim kooperację oraz zwiększają komfort podczas wykonywania obowiązków służbowych. „Igreki” oczekują dogodnych warunków – chcą pracować w otwartych środowiskach, gdzie zapewniony jest dostęp do światła dziennego. Co więcej, według badań Oxygenz, 73 proc. przedstawicieli pokolenia Y preferuje mniej formalne miejsca spotkań niż sale konferencyjne. - Obecność pokolenia Y na rynku pracy zmienia podejście do aranżacji przestrzeni biurowej. Jak pokazują badania Intelligence Group z 2013 roku, 88 proc. przedstawicieli pokolenia Milenium preferuje współpracę od rywalizacji. Z tego względu firmy oferują swoim pracownikom tzw. strefy relaksu, w których mogą oni się spotkać i wspólnie działać w mniejszych zespołach. Tego typu pomieszczenia wyposażone są w wygodne sofy oraz fotele, co sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery – komentuje Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Szef jako mentor

Jak udowadniają badania Intelligence Group, 79 proc. przedstawicieli pokolenia Milenium chciałoby, aby ich przełożony był dla nich mentorem. Z analiz Randstad wynik, że 73 proc. pracowników pokolenia Y wierzy w słuszność decyzji podejmowanych przez przełożonych. - Przedstawiciele pokolenia Millenium chcą budować partnerskie relacje ze swoimi przełożonymi. Oczekują od nich wsparcia w obszarze powierzanych zadań w postaci dokładnych instrukcji, informacji zwrotnych oraz oceny ich pracy. Nie mają przy tym oporów przy wyrażaniu własnego zdania – mówi Anna Kosińska, Marketing Manager w Luxoft Poland. Nowoczesne biura stają się więc powierzchniami, w których zacierają się dawniej ustalone granice: pomiędzy indywidualnymi i zespołowymi stanowiskami oraz pomiędzy stanowiskami pracy menedżerów i szeregowych pracowników. 

Biurowy chillout

W odpowiedzi na potrzeby pokolenia Y firmy chętnie udostępniają im nie tylko przestrzeń do pracy, ale także obiekty rekreacyjne, chillout roomy czy sale treningowe. - Igreki starają się dbać o swoje zdrowie i samopoczucie i oczekują od pracodawców, że będą ich wspierać w tych działaniach. Dlatego przy wyborze miejsca pracy zwracają uwagę na ofertę socjalną. Firmy, odpowiadając na te potrzeby, coraz częściej oferują karnety sportowe czy restauracje ze zdrową żywnością – mówi Edyta Janas, Kierownik Regionalny Randstad Professionals. W tego typu pokojach znajdują się najczęściej konsole do gier, piłkarzyki, wygodne pufy, sofy czy ciekawa literatura. Mogą one stanowić miejsce nieformalnych spotkań współpracowników, co sprzyja ich integracji i może zaowocować inspirującymi pomysłami. Takie pomieszczenia w siedzibach firm w Polsce stanowią domenę głównie dużych przedsiębiorstw. Ich pozytywny wpływ na zadowolenie kadr jest jednak coraz mocniej dostrzegany. Szefowie w wielu korporacjach uważają, że takie rozwiązania korzystnie wpływają na motywację oraz koncentrację pracowników, co w dłuższej perspektywie czasu przekłada się na większą efektywność ich działań. 

Technologie w małym palcu

Współczesne miejsca pracy przechodzą rewolucję technologiczną, podążając za tym, jak pracownicy, szczególnie z młodszych pokoleń, wykorzystują nowe rozwiązania IT. Jeśli nie otrzymają w pracy odpowiednich sprzętów, chętnie pracują na własnych urządzeniach. - Trend BYOD staje się coraz popularniejszy, ponieważ pracownicy chcą korzystać z prywatnego sprzętu w miejscu zamieszkania, zatrudnienia oraz w podróży służbowej. Z badań Cisco z 2013 r. przeprowadzonych w kilku krajach wynika, że prawie 50 proc. osób zatrudnionych w korporacji woli pracować na swoim własnym urządzeniu mobilnym niż tym udostępnionym im do zdalnego użytku przez pracodawcę. Według badań Quocirca „The Mobile Print Enterprise. January 2012”, 60 proc. pracowników chciałoby mieć możliwość druku z urządzeń mobilnych. Tego typu trend obserwować można również w Polsce – mówi Leszek Bareja, Product Manager, Xerox Polska

Biuro w wirtualu

Firmy coraz częściej dają swoim pracownikom możliwość wykonywania zadań w elastycznych modelach, zarówno w siedzibie firmy, jak i poza nią. Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu młode osoby mogą  wykonywać pracę także z domu. Jak podają badania Inteligence Group, dla 88 proc. z nich ważna jest integracja życia zawodowego i prywatnego. Konsekwencją wdrożenia nowych modeli pracy są puste biurka w ciągu dnia. - Statystyki pokazują, że poziom wykorzystania stanowisk pracy rzadko przekracza 70 proc. W przyszłości liczba ta prawdopodobnie będzie się jeszcze zmniejszać, głównie ze względu na rozwój form telepracy. Stąd pojawia się koncepcja tzw. gorących biurek (z ang. hot desking). Oznacza ona, że pracownicy nie mają stałego przypisanego sobie miejsca pracy, tylko przychodząc do biura rezerwują jedno z wolnych biurek – dodaje Zuzanna Mikołajczyk z Mikomax Smart Office.


Pracownicy z pokolenia Y to osoby chętnie chłonące wiedzę, kształcące się i otwarte na nowości. Cechuje ich wiara w postęp, a technologie stanowią istotny element ich życia. Bardzo ważna jest dla nich wygoda oraz poszukiwanie szeroko rozumianej równowagi. Firmy chcąc pozyskać talenty z tej generacji muszą zmienić rozumienie przestrzeni i jej funkcji.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
5.0